AKTUÁLNÍ NABÍDKA

NEJAKTUÁLNĚJŠÍ NABÍDKU NALEZNETE NA STRÁNKÁCH SEMPRY TURNOV www.sempra-turnov.cz.

Když jahodník - tak z Turnova.

Pod tímto logem nabízí jahodovou sadbu šlechtitelská stanice téměř padesát let.
Cílem našeho snažení je produkce kvalitního množitelského materiálu prověřeného na výnosnost při zachování všech charakteristických znaků odrůdy.Ten odebírá většina množitelů v ČR. Přebytky sadby nabízíme na jaře i na podzim zahrádkářům a velkopěstitelům Rovněž zkoušíme nové naše i zahraniční odrůdy, které by mohly rozšířit sortiment na českém trhu. Odrůdy jsou uvedeny v pořadí podle ranosti, v závorce je průměrný roční výnos z jednoho keře v kg (průměr za pět let).

Rané:

KAMA - (0,72) nejranější polská odrůda, hodící se do všech poloh. Plody velmi chutné, střední, tmavé - k všestrannému použití.

PRIMA - (0,87) nová česká odrůda ze Svijanského Újezda, kříženec JEWEL x AVANTA. Plody světle červené, lesklé, sladce navinulé.

ZEFÝR - (0,73) stará dánská odrůda. Krásné vzpřímené květy, připomínající svatební kytici, signalizují bohatou úrodu zářivě červených plodů k univerzálnímu použití.

ELVÍRA - (0,82) výborná holandská jahoda s náchylností k listovým chorobám

HONEYOE - (0,93) raná odrůda původem z Ameriky, hodící se do intenzivnějších podmínek, velké plody příjemné chuti.

Polorané:

ANDREA - (0,82) slovenská odrůda, velmi úrodná, zraje ihned po nejranějších. Plody středně veliké, jasně červené, kulaté, jemně navinulé - univerzální použití. Vhodná do všech poloh.

ELSANTA - (0,87) velké kuželovité plody oranžově-červené barvy jsou tuhé, sladce aromatické chuti. Ideální na mražení. Odolná hnilobě plodů, náchylná hnilobě kořenového krčku.

POLKA - (1,06) holandská jahoda, poloraná, kuželovité plody k všestrannému použití. Vhodná pro střední a nižší polohy, velmi úrodná a chutná.

KORONA - (0,78) jahodník z Holandska, zdravotně jeden z nejodolnějších, hodící se do všech poloh a oblastí. Tmavé plody, protáhlé a mírně zploštělé. Výborné na jídlo, kompot i do mrazáku.

DARSELEKT - (0,98) velmi perspektivní francouzská odrůda s krásnými a chutnými plody s velkým kalichem. Tato jahoda poskytuje bohatou úrodu s velkými plody po celou dobu sklizně.

INDUKA - (0,80) holandská odrůda, jedna z nejlepších jahod posledních let. Sytě červené kuželovité lesklé plody, sladce navinulé příjemné chuti k univerzálnímu použití. Daří se jí ve všech oblastech.

VALIKA - (0,83) turnovský kříženec japonské Tohoku 9 a dánské odrůdy Dania. Plody světlejší, velmi pevné, ploše kulaté se sklovitou dužninou nasládlé aromatické chuti.

ELKAT - (1,12) nová polská odrůda, kříženec ELSANTA x DUKÁT, hodí se do velkovýroby.

Středně rané:

KARMEN - (0,70) česká odrůda velice atraktivních plodů a velice příjemné chuti s nádechem lesních jahod. Dává bohatou úrodu, jenže její měkkost a dutina uvnitř plodu zkresluje hmotnostní výnosy. Ze stejných důvodů se hodí hlavně k přímé spotřebě. Možno pěstovat ve všech oblastech, vydrží na stanovišti až 5 let.

DUKÁT - (1,03) tato polská velice výnosná odrůda, patřící k nejodolnějším, má světle červené plody s karmínovým nádechem. Hodí se hlavně na zavařování a zmrazování. Vhodná pro všechna stanoviště.

DITA - (1,08) naše turnovská odrůda. Křížením Teniry a Dagmar získala z obou odrůd jen ty lepší vlastnosti a vznikla tím vynikající jahoda hodící se do všech poloh, hlavně do méně příznivých-podhorských.

SENGA SENGANA - (0,85) stará německá odrůda, která se stala základem mnoha vynikajících odrůd na celém světě. Tmavé tuhé plody s výrazným aroma jsou ideální pro kompoty. Hodí se do všech poloh, ale kde více prší, je nutné ošetřit proti plísni, jinak shnije.

ILONA - (0,88) pochází ze stejného křížení jako Dita, ale v tomto případě získala více z vlastností Dagmar. Rostliny vysoké, s plody sytě červenými uvnitř probarvenými. Stvoly jsou delší, proto se pod tíhou plodů rozklesávají.

Pozdní:

TENIRA - (0,70) holandského původu, spolehlivě plodí v nižších a středních polohách. Velké kuželovité plody oranžově červené s růžovou slabě aromatickou navinulou dužninou.

BOUNTY - (0,62) pochází z Kanady. Středně velké tmavě červené lesklé plody velice příjemné aromatické chuti. Hodící se do všech poloh. Doporučujeme pouze na dva roky, potom velmi zdrobňuje.

RED GAUNTLET - (0,76) stará anglická jahoda, dosahující velmi dobrých výnosů bez ohledu na počasí ve všech polohách. Plody jsou jasně červené, průměrné chuti - hodící se spíše na zpracování v kuchyni.

ELISTA - (0,65) slabě holandská odrůda, nově ozdravená dosahuje dobrých výsledků. Hodí se pro nižší a střední polohy.

FLORENCE - (1,10) novější francouzská odrůda do intensivnějších poloh všestrannému využití.

FRIKONSA - (0,67) stará německá odrůda velmi pozdního typu. Jedna z nejtmavších jahod, velice příjemného aroma.

SYMPHONY - (0,98) křížením Rhapsody a Holiday vznikla v Anglii tato velmi dobrá jahoda s velkou odolností proti fytoftoře.

OLIVIE - (0,76) tato turnovská odrůda vznikla křížením Elisty a Dagmary. Vytváří řidší porost, méně olistěný. Plody jsou tmavší, dělené.

PEGASUS - (0,90) anglická odrůda povolená v loňském roce, výrazně prodlouží sklizňové období.

PANDORA - (0,88) skotská superpozdní jahoda s kulatými plody - velmi lahodná.

Stáleplodící:

LIDKA - (0,78) tuto remontantní odrůdu vyšlechtila u nás v Turnově Ing. Hůlková a od roku 1984 patří mezi špičkové stáleplodící. Hlavně velikostí a množstvím středně červených plodů, s pevnou sladkou méně aromatickou dužninou.

EVEREST - stáleplodící jahodník z Anglie, velice dobrých vlastností. Poslední podzimní květy je nutné vyštípat kvůli přezimování.

Protože stáleplodící jahodníky špatně odnožují (síla jde neustále do plodů), objednáváme každoročně z Holandska pro jarní prodej sadbu FRIGO (odrůd Evita a Everest). Je to sadba vytěžená po ukončení vegetace v listopadu, odlistěná a uchovaná do jara v mrazáku. I přes nepěkný vzhled sadba po nasázení na jaře velmi dobře roste.

Odrůdy ve zkouškách:
CAMAROSA, MARALINE, MARABELA, CIVMAD, EMILY, LAMBÁDA,LESANA,MAJORAL, PAVANA, NADINA, GRANDA, PATTY, QUEEN, SONATA, VANDA, MISS, ONDA, IDEA, THURIGA, THUBELA, ROSIE.
Stáleplodící: GABRIELA, CALYPSO, DIAMANTE, AROMAS, ANABELLA.

Podmínky pěstování:
Protože je jahodník velice plastický, lze ho pěstovat ve všech oblastech, od nejnižších poloh po 800 m.n.m. I zde dává uspokojivé výnosy. Snáší dobře kyselé půdy, silně alkalické jsou nevhodné. Nevhodnou předplodinou jsou jen jahody. Po zrušení starého porostu by se měly na pozemek vrátit nejdříve za tři roky.
Chceme-li pěstovat jahodník na 1 užitkový rok, pak je nejlepší sázet v období duben až červenec. V dubnu je k dispozici čerstvá sadba, později FRIGO sadba (mražená). Při hustším sponu 20*50 cm můžeme čekat v dalším roce bohatou úrodu velkých plodů. Tento způsob je vhodný pro velkovýrobu.
Při tradičním způsobu na 2-3 roky zakládáme porosty ve sponu 35*80 cm a sázíme nejlépe na podzim. Musíme mít na paměti, že do dvou a tříletých porostů rovněž musí slunce a vzduch. Čím dříve dozrávající jahody po ranní rose oschnou, tím méně hnijí a lépe zrají. Odrůdy se slabším vzrůstem sázíme do řádků min. 70 cm širokých na vzdálenost 25-30 cm
(Zefýr, Elvíra, Adriana, Elsanta, Gorella, Vanda, Elista). Při srpnové výsadbě, kdy sadba je ještě nevyzrálá, dochází při vysokých letních teplotách ke ztrátám. Pokládáme za optimální období celé září, kdy sadba je vyspělejší a klimatické podmínky příznivější. Ve stanici zakládáme nové porosty poslední týden v září a první v říjnu. V nižších polohách je třeba ukončit výsadbu do 10.října, ve vyšších polohách nad 500 m.n.m. do 20.září. Kdo nestihne nasázet na podzim, může to dohonit na jaře (od 20.4.-10.5.), ale musí počítat pouze
s ochutnáním plodů v tomto roce. Zato v následujícím si nebude s množstvím krásných plodů vědět rady.

Hnojení:
Nejlepší je sázet po hnojené předplodině chlévským hnojem (brambory, zelenina.). Před výsadbou můžeme použít do řádků kompost, rašelinu nebo zahrad. substrát. Zapravíme
do země kombinované hnojivo (Cererit, Symferta, NPK) 5-10 kg na 1 ar. Na jaře přihnoju-
jeme dusíkem (ledek), po sklizni opět kombinovaným hnojivem.

Chemická ochrana:
Proti plevelům
bojujeme okopáváním, pěstováním na folii nebo černé textilii a nebo herbicidy. Obtížné, vytrvalé plevele je nejlepší zlikvidovat před výsadbou (Roundop).
Po výsadbě, nejdříve za 3 týdny stříkáme proti klíčícím plevelům - Venzar, Synbetan, Stomp.
V dalších letech po jarní okopávce a po srpnové okopávce prostředky proti klíčícím plevelům.
Proti plísni šedé (hnilobě plodů)
2. postřik na začátku květu
3. postřik za 7 dní - Euparen, Multi, Ronilan, Rovral, Pomarsol Forte, Mythos
Proti fytoftoře
prevence Smáčení kořenů sazenic před výsadbou u náchylných odrůd (Elsanta, Dagmar, Honeyoe, Elvíra) v přípravku Aliette. A postřik tímto přípravkem brzy na jaře a po sklizni.
Proti bílé skvrnitosti - (červené až černé skvrny)
Postřik Kuprikol, Novozir, Dithane po sklizni. Anebo posečení po sklizni.
Proti roztočíkovi
Srdéčkové listy zakrňují, postupně rostlina hyne. Postřik na jaře před květem, nebo po sklizni- Sumithion, Thiodan.
Proti květopasu
Nakusuje stopky poupat, ty zasychají a opadávají. Ošetření před květem - Decis, Karate, Zolone.

To je ve stručnosti přehled postřiků, které u nás ve stanici provádíme, abychom udrželi zdravotní stav na bezvadné úrovni. Pro nás jsou hlavním produktem jahodové sazenice.
K chemické ochraně se doma uchylujeme jen v krajním případě, když ostatní metody selhaly.

Podmínky prodeje:

  • jaro 15.4 - 10.5.
  • podzim 20.8 - 15.10

Cena:

  • 6,60 Kč/ ks (klasické odrůdy)
  • 15 Kč/ ks (stáleplodící)

Slevy:

  • 1000 ks a více - 20%
  • 3000 ks a více - 30%
  • 10000 ks a vice - 40%

Premie:

  • od 100 ks - 10 ks bud. novinky
  • od 200 ks - 25 ks bud. novinky

Balení:

  • klasické odrůdy po 25 ks od odrůdy
  • stáleplodící po 10 ks od odrůdy

Zásilky s atypickými počty ve svazku se vyřizují až poslední.

Odesílaní:
Posíláme zásilkově na dobírku jako obchodní balík nebo radiálkou s doručením do 24 hodin.