ADÉLKA HL 15779

Původ: ČR, přihlášena 1998 kříženec Knauffs schwarze x Granát".
Růst: střední, koruna kulovitá, vyholuje.
Plod: menší 5,5-6g, dužnina červená, měkká, sladká, slabé aroma, šťáva barví dobře.
Plodnost: do plodnosti vstupuje raně, plodnost je dobrá, pravidelná.
Zrání: zraje v 1. třešňovém týdnu.
Odolnost: vůči poškození květů mrazem je citlivější, středně citlivá vůči praskání plodů, je středně odolná, vůči napadení houbou Blumeriella jaapii
Celkové hodnocení: tmavá srdcovka s plody stejné hmotnosti nebo o něco málo většími než u odrůdy Rivan, odolnějšími proti monilii v porovnání s odrůdou Rivan. Má význam spíše pro zahrádkáře.


ARANKA - ST 4/2

Původ: novošlechtění vzniklo v roce 1975 opylením domácí odrůdy Kaštánka francouzskou odrůdou Moreau. Na trvalé stanoviště byl hybrid vysazen v roce 1977, do plodnosti vstoupil v roce 1980.
Znaky a vlastnosti stromu: stromy rostou středně silně, v plné plodnosti slaběji než odrůda Burlat. Vytváří kulovitou až široce kulovitou korunu, větve nasazuje v tupějších úhlech. Jednoleté výhony jsou středně dlouhé, skořicově zbarvené, stříbřitost se vyskytuje ojediněle. Listová čepel je středně velké až menší velikosti s pilovitými okraji. Řapík je na bázi vínově zbarvený, s nevýrazným žlábkem. Květy jsou menší velikosti , bílé barvy. Opyluje se s odrůdou Burlat.
Vlastnosti plodu: pomologicky patří do skupiny srdcovek. Plody jsou středně velké, průměrná hmotnost plodu se pohybuje kolem 6,2 g. Tvar plodu je široce kulovitý, z obou stran mírně zploštělý. Slupka plodu je tmavě červené barvy. Stopka je středně dlouhá, průměrná délka se pohybuje kolem 33 mm. Dužnina je tmavě červená, štavnatá, šťáva dobře barví. Chuť je dobrá, mírně navinulá, aromatická. Dužnina je tužší než u odrůdy Kaštánka. Pecka je střední velikosti.
Hospodářské vlastnosti: odrůda kvete raně. Plody dozrávají ve 2. třešňovém týdnu. Do plodnosti vstupuje zpravidla ve 3. roce po výsadbě, plodí dobře. Je vhodná i pro pěstování v oblastech s vyšším úhrnem dešťových srážek, protože je odolnější vůči praskání.
Podnož: při použití podnože P-HL-A plodí dobře, ale je nutná závlaha, bez závlahy jsou plody drobnější.
Odrůda je vhodná pro pásové výsadby i pro volně rostoucí zákrsky. Dobrým opylovačem je odrůda Burlat. Plody pouze v zavlažované výsadbě dosahují velikosti plodů odrůdy Burlat.


BURLAT

burlat2.jpg (12013 bytes)

Původ: Byla nalezena v třicátých letech tohoto století v jižní Francii jako náhodný semenáč.
Vlastnosti stromu: Stromy rostou v prvních letech velmi bujně, v plné plodnosti středně bujně. Vytváří velké, spíše řidší široce rozložité kulovité koruny. Charakteristickou vlastností odrůdy je výrazné zesílení kmene v místě štěpování. Kosterní větve jsou silné a rostou mírně šikmo vzhůru. Stromy kvetou středně raně a jsou cizosprašné. Mezi vhodné opylovače patří odrůdy Karešova, Kaštánka a Van.
Vlastnosti plodu: Pomologicky se jedná o polochrupku. Plod je větší, průměrná hmotnost se pohybuje kolem 7 g. Tvar je kulovitý až srdčitý, mírně hrbolatý. Slupka je pevná, lesklá, barvy hnědočervené až tmavě rudé, ve které prosvítají světlé tečky a čárky. Stopka je krátká až středně dlouhá, dobře se odděluje od plodu. Dužnina je středně tuhá až tužší , světle červená, v plné zralosti červená. Různě prokvétá světlým žilkováním. Je velmi šťavnatá. Šťáva barví středně silně. Chuť má navinule sladkou, aromatickou, velmi dobrou.
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Je raná, středně vysoká a pravidelná. Plodí v malých chomáčcích po celé délce plodných větví.
Odolnost: Stromy středně odolávají zimním mrazům, květy jsou dosti citlivé k pozdním jarním mrazíkům. Při včasné rané sklizni plody ještě nebývají napadávány vrtulí třešňovou Výskyt moniliózy bývá dosti silný. V době dešťů, zvláště v přezrálém stavu plody snadno pukají.
Tvar a podnož: Pro pěstitelské tvary čtvrtkmen nebo polokmen jsou vhodné podnože ptáčnice nebo Colt. Pro nízké tvary podnož P-HL-A.
Doba zrání: Zraje ve 2. třešňovém týdnu, stejnoměrně. Schopnost k přepravě a skladovatelnost jsou velmi dobré
Celkové zhodnocení: Vhodná odrůda pro sušší oblasti a polohy, kde se nevyskytují pozdní jarní mrazíky Vzhledem ke kvalitě plodů a rané době zrání je vhodná jak pro velkovýrobu, tak i pro drobné pěstitele. Plody jsou výborné pro konzum v čerstvém stavu. Hodí se i pro kompotování.


GRANÁT

Původ: ČR. Odrůda nalezena jako nahodilý semenáč poblíž obce Němčičky u Znojma na začátku tohoto století; povolena v roce 1973.
Požadavky: Na půdní a polohové podmínky má střední nároky .Nejlépe se daří na hlubších, propustných půdách.
Růst: v mládí bujný, vzpřímený, v plné plodnosti slabší. Vytváří vyšší koruny.
Plodnost: raná, hojná, pravidelná.
Podnož: ptáčnice, mahalebka, Colt.
Tvar: polokmen, čtvrtkmen, zákrsek.
Plody: střední až velké (10 plodů má hmotnost 60-70 g), srdčité, v plné zralosti tmavočervené. Dužnina je tuhá (chrupka), světle červená, navinule sladká, velmi dobrá. Šťáva barví slabě.
Zrání: ve 4. až 5. třešňovém týdnu, obvykle v 1. polovině července.
Zdravotní stav: Odolnost proti mrazu ve dřevě je dobrá, v květu střední. Proti praskání plodů je středně odolná. Je napadána vrtulí třešňovou.
Opylování: Je cizosprašná. Vhodní opylovači. Napoleonova, Hedelfingenská.


HALKA - ST 12 / 6

halka2.jpg (19069 bytes)

Původ: novošlechtění vzniklo v roce 1980 opylením kanadské odrůdy Van samosprašnou kanadskou odrůdou Stella. Na trvalé stanoviště byl strom vysazen v roce 1984, do plodnosti vstoupil v roce 1986.
Znaky a vlastnosti stromu: stromy rostou středně silně, koruna stromu je kulovitá , řidší, Větvě nasazují v tupějších úhlech a dobře obrůstají plodonosným obrostem. Listy jsou středí velikosti, opak vejčité, na okrajích pilovité.
Znaky a vlastnosti plodu: pomologicky patří do skupiny chrupek. Plody jsou střední až větší velikosti, hmotnost plodu se pohybuje mezi 7,0 g- 7,5g. Plody jsou široce kulovité, slupka plodu tmavě červená. Stopka plodu je středně dlouhá až kratší. Dužnina je tmavě červená šťavnatá, dobré chuti. Pecka se od dužniny odděluje dobře.
Hospodářské vlastnosti: odrůda kvete středně pozdě a je samosprašná. Do plodnosti vstupuje zpravidla druhým rokem po výsadbě. Plodnost je střední, monilií trpí méně než odrůda Van, odolnost k praskání je střední. Dozrává koncem 6. třešňového týdne.
Je vhodná pro pěstování v pásových výsadbách na podnoži P-HL-A.


HEDELFINGENSKÁ

Původ: Jedná se o německou odrůdu, která vznikla v minulém století jako náhodný semenáč.
Vlastnosti strom: V mládí stromy rostou bujně, v plné plodnosti jen středně silně. Vytváří hustší, široce pyramidální koruny, které jsou později převislé a přecházejí do deštníkovitého tvaru. Stromy kvetou středně pozdně a jsou cizosprašné. Mezi vhodné opylovače patří odrůdy Granát, Kordia a Těchlovan.
Vlastnosti plodu: Pomologicky se jedná o tmavou chrupku. Plod je dosti velký, průměrná hmotnost se pohybuje kolem 7-8 g. Tvar má podlouhlý, tupě vejčitý. Při menší velikosti jsou plody více prodloužené. Slupka je tenká, rudohnědá s nádechem do fialova. Dužnina je tuhá, chruplavá, šťavnatá, hnědočervená se světlejšími žilkami. Chuť je aromatická, navinule sladká, mírně nahořklá, velmi dobrá. Šťáva středně silně barví. Stopka je dlouhá. . Plody se neotlačují.
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Plodnost je středně pozdní, dosti vysoká a pravidelná.
Odolnost: Stromy dobře odolávají zimním mrazům, květy jsou však citlivější k pozdním jarním mrazíkům. Plody jsou citlivější k praskání, avšak dosti odolávají moniliové hnilobě. Odrůda vyžaduje ochranu proti vrtuli třešňové.
Tvar a podnož: Nejvhodnějším pěstitelským tvarem je čtvrtkmen nebo polokmen na ptáčnici nebo mahalebce. Nevhodná je podnož Colt (špatná afinita).
Doba zrání: Zraje 6. třešňovém týdnu, avšak plody vydrží na stromě i déle než týden, aniž by se kazily.
Celkové zhodnocení: Jedná se o pozdní odrůdu třešně s dobrou plodností. Odrůda je vhodná především do sušších podmínek. Stromy se snadno tvarují, avšak vyžadují ochranu proti vrtuli třešňové.


HELGA (HL-10552)

Původ: ČR, přihlášen k registraci 1998, kříženec Kaštánka x Moreau.
Růst: střední, koruna vzpřímená, středně zahuštěná.
Plod: středně velký, dužnina tmavě červená, měkká. Šťáva barví dobře.
Opylovači: Rivan, Vanda.
Plodnost: brzká, vysoká, pravidelná.
Zrání: zraje ve 2. třešňovém týdnu.
Odolnost: květů proti mrazu nízká, proti pukání plodů vysoká, proti Blumeriella jaapii a monilióze plodů střední
Celkové hodnocení: cizosprašná srdcovka s většími plody odolnějšími vůči praskání. Může nahradit odrůdu Karešova v oblastech kde dochází k poškození této odrůdy mrazem. Protože je měkká jako odrůda Karešova, nebude mít význam u pěstitelů s potřebou delšího transportu plodů ke spotřebiteli.


HORKA - ST 15 / 237

horka2.jpg (15244 bytes)

Původ: novošlechtění vzniklo v roce 1976 z volného sprášení odrůdy Van. Na trvalé stanoviště byly stromy vysazeny v roce 1979, první plody byly sklizeny v roce 1982.
Znaky a vlastnosti stromu: odrůda patří do pomologické skupiny chrupek. Koruna stromu je kulovitá, řidší. Na dvouletém dřevě dobře obrůstá plodonoši, mírně vyholuje. Růst stromu je slabší. Listy jsou velké s ostře pilovitými okraji. Květy jsou velké, bílé, kvete středně pozdě.
Znaky a vlastnosti plodu: pomologicky patří do skupiny chrupek. Zraje ve čtvrtém, v některých letech začátkem pátého třešňového týdne. Plody jsou velké, průměrná hmotnost plodu se pohybuje kolem 8 g. Stopka je středně dlouhá. Slupka plodu je červeně zbarvená. Dužnina je červená , šťavnatá, dobré chuti. Dužnina je tuhá. Od pecky se dobře dužnina odlučuje.
Hospodářské vlastnosti: odrůda kvete středně pozdě. Násada plodů je průměrná, do plodnosti vstupuje raně. Proti praskání plodů není odolná, proto jí vyhovují teplejší sušší oblasti.
Je vhodná pro pásové výsadby. Je vhodná k přepravě, protože má tuhou dužninu.


JUSTYNA HL 15466

Původ: ČR, přihlášena 1998 kříženec "Kordia x "Starking Hardy Giant".
Růst: střední, koruna kulovitá, přiměřeně zahuštěná.
Plod: velký, dužnina červená, středně tuhá, sladká až velmi sladká, aromatická, šťáva barví středně.
Plodnost: do plodnosti vstupuje raně, plodnost je dobrá, pravidelná.
Zrání: zraje v 5. třešňovém týdnu, vydrží na stromě 10 dní po sklizňové zralostiOdolnost: vůči poškození květů mrazem je středně citlivá, vůči praskání plodů je středně odolná, vůči napadení houbou Blumeriella jaapii citlivá.
Celkové hodnocení: tmavá chrupka s plody atraktivního vzhledu a dobré chuti, pro přímý konzum i zpracování. Velikostí jsou plody srovnatelné s odrůdou Kordia, jejich výhodou je, že vydrží na stromě až 10 dní po sklizňové zralosti tuhé.


KAREŠOVA

Původ: Jedná se o původní českou odrůdou, která byla nalezena v Ostroměři na počátku minulého století.
Vlastnosti stromu: Stromy rostou v prvních letech velmi bujně, v plné plodnosti středně bujně. Vytváří velké, zahuštěné, kulovité až vysoce kulovité koruny. U stromů je doporučován pravidelný prosvětlovací řez. Stromy kvetou středně raně a jsou cizosprašné. Mezi vhodné opylovače patří odrůdy Burlat, Kaštánka, Napoleonova a Rivan.
Vlastnosti plodu: Plod je středně velký až větší, průměrná hmotnost se pohybuje kolem 6 g. Tvar je srdčitý se zploštělou břišní stranou. Slupka je tmavě červené barvy, lesklá. Stopka je dlouhá, dobře se odděluje od plodu. Dužnina je tmavě červená, měkčí (srdcovka), velmi šťavnatá, chuť má navinule sladkou, aromatickou, velmi dobrou. Šťáva dobře barví v plné zralosti plodů. Plody jsou vhodné především pro přímý konzum.
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Plodnost je raná, velmi vysoká a pravidelná. Patří k nejplodnějším raným odrůdám současného sortimentu.
Odolnost: Stromy dobře odolávají zimním mrazům, květy jsou středně citlivé k pozdním jarním mrazíkům. Jako raná třešeň není napadána vrtulí třešňovou Výskyt moniliózy bývá středně silný. V době dešťů, zvláště v přezrálém stavu plody snadno pukají.
Tvar a podnož: Pro pěstitelské tvary čtvrtkmen nebo polokmen jsou vhodné podnože ptáčnice nebo Colt. Pro nízké tvary podnože P-HL-A, P-HL-B
Doba zrání: Zraje ve 2. třešňovém týdnu, plody je možno sklízet již v červeném stavu, kdy poměrně dobře snášejí transport. Přezrálé plody se snadno otlačují.
Celkové zhodnocení: Vhodná odrůda do lehčích a dostatečně vlhkých půd. Svou kvalitou plodů vyhovuje jak pro samozásobení, tak i pro tržní účely. Významnou vlastností pro pěstitele je, že má poměrně dlouhé konzumní období.


KAŠTÁNKA

kastanka2.jpg (10868 bytes)

Původ: Vznikla v Anglii jako náhodný semenáč.
Vlastnosti stromu: Stromy vytváří velké pyramidální koruny, které jsou středně zahuštěné. Růst je zpočátku silný, později jen střední. Koruna je kulovitá až široce kulovitá. Kosterní větve jsou silné a směřují vzhůru. Postranní větve jsou převislé. Stromy kvetou středně raně a jsou cizosprašné. Mezi vhodné opylovače patří např. odrůdy Burlat, Karešova, Napoleonova a Rivan.
Vlastnosti plodu: Odrůda pomologicky patří mezi srdcovky. Plody jsou střední až menší velikosti (kolem 5 g), kulovitého, ze stran mírně zploštělého tvaru. Slupka je tenká tmavočervená, lesklá. Dužnina je měkká, tmavě červená, jemná, aromatická, navinule sladká, vynikající chuti. Šťáva barví velmi silně. Plody jsou vhodné pro přímý konzum i ke kompotování.
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Je raná, velmi vysoká a pravidelná..
Odolnost: Stromy snášejí dobře zimní mrazy a v květu nebývají poškozovány pozdními jarními mrazíky. Odrůda je dosti odolná i proti moniliové hnilobě plodů. Díky rané době dozrávání uniká napadení vrtulí třešňovou. Červivé plody se vyskytují pouze při dlouhodobějším přezrání plodů ponechaných na stromě. Plody jsou odolné k praskání při déletrvajících deštích.
Tvar a podnož: Pro čtvrtkmen nebo polokmen jsou vhodné podnože ptáčnice, mahalebka nebo Colt, pro nízké tvary podnože P-HL-A, P-HL-B. Stromy v plné plodnosti dobře reagují na mírné zmlazení.
Doba zrání: Zraje koncem druhého třešňového týdne, dosti stejnoměrně. Plody dosti dlouho drží na stromě i v přezrálém stavu.
Celkové zhodnocení: Odrůdě nejlépe vyhovují hlinitopísčité půdy s dostatkem vláhy. V suchých a chudých půdách jsou plody drobné. Při použití podnože ptáčnice stromy rostou příliš silně a vyžadují poměrně velký prostor. Proto nejsou vhodné na malé zahrady. Jinak předností odrůdy je spolehlivá plodnost, odolnost plodů proti praskání v době dešťů a také to, že nabývají napadeny červivostí.


KORDlA

Původ: ČR (nahodilý semenáč objevený v Těchlovicích u Hradce Králové ve třešňovce založené po 2. světové válce), povolena v roce 1981.
Požadavky: Nejlépe jí vyhovují hlinitopísčité půdy a chráněné polohy.
Růst: z mládí bujný, později střední. Koruny jsou velké, vysoce kulovité.
Plodnost: raná, vysoká, pravidelná; v letech jarních mrazíků vynechává.
Podnož: ptáčnice, mahalebka, Colt.
Tvar: polokmen, čtvrtkmen, zákrsek.
Plody: velké (10 plodů má hmotnost 70- 80 g), srdčité, protáhlé, v plné zralosti karmínově červené až tmavě rudé. Dužnina je tuhá, červená až karmínově červená, navinule sladká, velmi dobrá. Šťáva dobře barví.
Zrání: v 5. až 6. třešňovém týdnu, obvykle před polovinou července.
Zdravotní stav: Odolnost proti mrazu ve dřevě dobrá, květ je citlivý na pozdní jarní mrazíky .Plody jsou relativně odolné proti praskání za deštivého počasí. Jako pozdní chrupka je napadána vrtulí třešňovou.
Opylování: Je cizosprašná, vhodní opylovači: Hedelfingenská, Van.


MARTA - HL - CHL 26/27

Původ: novošlechtění vzniklo v roce 1979 opylením domácí odrůdy Kordia odrůdou Kaštánka. Na trvalé stanoviště byla odrůda vysazena v roce 1982, do plodnosti vstoupila v roce 1984.
Znaky a vlastnosti stromu: koruna stromu je kulovitá, větve jsou nasazovány v tupějších úhlech. Plodonosným obrostem obrůstá středně dobře, mírně vyholuje. Jednoleté výhony jsou světle hnědé barvy. Stromy rostou středně silně. Listy jsou velké s výrazným zoubkováním.
Květy jsou velké, bílé. Opyluje se odrůdou Burlat a Karešova
Znaky a vlastnosti plodu: pomologicky patří do skupiny polochrupek. Plody jsou střední až větší velikosti , průměrná hmotnost plodu se pohybuje kolem 6,2 g. Tvar plodu je široce kulovitý střední až větší velikosti. Slupka plodu je jemná , červeně zbarvená. Stopka je delší, odlučitelnost od plodu je dobrá nedochází k poškození stopečné jamky. Dužnina plodu je tmavě červená , šťavnatá dobré chuti a dobře se odlučuje od pecky.
Hospodářské vlastnosti: odrůda kvete středně raně.Plodnost je dobrá, plody jsou vůči praskání odolnější než u odrůdy Karešova. Zraje ve třetím třešňovém týdnu, s touto dobou zralosti není evidována v našem sortimentu žádná odrůda. Velmi dobře plodí na podnoži P-HL-A, kvalita plodů je dobrá i bez použití závlahy. Lze ji doporučit pro pěstování ve tvaru vřetena a pro klasické tvary na podnož ptáčnici.


NAPOLEONOVA

Původ: Vznikla koncem 18. století v Německu jako náhodný semenáč.
Vlastnosti stromu: Stromy v prvních letech po výsadbě rostou silně, později středně silně. Vytváří dosti husté, vysoce kulovité koruny. Stromy kvetou středně raně a jsou cizosprašné. Mezi vhodné opylovače patří odrůdy Karešova, Stella, Van a Vanda.
Vlastnosti plodu: Pomologicky se jedná o pestrou chrupku. Plod je středně velký až větší, průměrná hmotnost se pohybuje kolem 7 g. Tvar má kulovitý, nepravidelný, nejčastěji široce kulovitý s jednou stranou vypouklou a druhou mírně stlačenou. Slupka je hladká, lesklá, světle žlutá z větší části překrytá červeným až hnědavě červeným mramorováním. Dužnina je tuhá, světle žlutá s jemnými načervenalými žilkami a s nebarvící šťávou. Chuť je navinule sladká, příjemně aromatická, někdy mírně nahořklá. Stopka je středně dlouhá. Plody jsou vhodné pro přímý konzum i průmyslové zpracování.
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Plodnost je středně raná, většinou vysoká a dosti pravidelná.
Odolnost: Je považována za jednu z nejodolnějších odrůd proti zimním mrazům, květy jsou středně citlivé k pozdním jarním mrazíkům. Stromy jsou odolné proti klejotoku. Po deštích plody silně pukají a jsou napadávány moniliovou hnilobou. Bez použití ochrany značně trpí červivostí.
Tvar a podnož: Pro pěstitelské tvary čtvrtkmen nebo polokmen jsou vhodné podnože ptáčnice nebo Colt. Pro nízké tvary podnože P-HL-A, P-HL-B nebo P-HL-C.
Doba zrání: Zraje v období 5. - 6. třešňového týdne. Plody se mají nechat na stromě co nejdéle, aby dosáhly lepší velikost a vybarvení. Drží dlouho na stromě.
Celkové zhodnocení: Jedná se mrazuvzdornou a spolehlivě plodnou odrůdu s plody vhodnými pro všestranné použití. Vyžaduje však ochranu proti vrtuli třešňové. Ve vlhčích oblastech a v deštivých letech plody silně praskají a trpí moniliovou hnilobou.


RIVAN

Původ: Vznikla křížením odrůd ´Kaštánka´ x ´Van´ ve Švédsku.
Vlastnosti stromu: Stromy rostou v mládí silně, později středně silně. Koruny vytváří větší, kulovité až vysoce kulovité s dostatkem plodonosného dřeva. Je to cizosprašná odrůda, která se dobře opyluje s odrůdami ´Burlat´ a ´Karešova´.
Vlastnosti plodu: Plody jsou středně velké, průměrná hmotnost 5,1 g. Tvar srdčitý, souměrný se znatelným břišním švem. Slupka je pevná, tmavě červená, lesklá. Dužnina tmavě červená, měkká (srdcovka), šťavnatá, sladce navinulé chuti, mírně aromatická, dobrá. Šťáva barví středně silně. Stopka je delší, v plné zralosti se dobře odděluje od plodu. Plody jsou vhodné především pro přímý konzum.
Plodnost: Plodnost je raná, vysoká a pravidelná.
Odolnost: Proti zimním mrazům jsou stromy velmi odolné, květy nebývají příliš silně poškozovány pozdními jarními mrazíky. Odrůda je dosti odolná i proti moniliové hnilobě plodů. Díky velmi rané době dozrávání se nevyskytuje červivost plodů. Při déletrvajících deštích plody podstatně méně pukají, než u současně zrající a běžně se pěstující odrůdy ´Německá Rychlice´.Hospodářské vlastnosti:
Tvar a podnož: Pro čtvrtkmen nebo polokmen jsou vhodné podnože ptáčnice, mahalebka nebo Colt, pro nízké tvary podnože P-HL-A, P-HL-B. Stromy v plné plodnosti dobře reagují na mírné zmlazení.
Doba zrání: Zraje v 1. třešňovém týdnu, patří do skupiny nejraněji zrajících odrůd v našich klimatických podmínkách.
Celkové zhodnocení: Význam má především jako velmi raně zrající třešeň (jen několik dnů po Rychlici). I přes velmi ranou dobu zrání má poměrně velké a kvalitní plody. Kromě toho je tonenáročná odrůda vhodná i do chladnějších a méně příznivých poloh.


RYCHLICE

Původ: Vznikla v Německu v minulém století jako náhodný semenáč.
Vlastnosti stromu: V mládí roste silně, v období plodnosti jen středně silně. Koruny vytváří vysoce jehlancovité, později až kulovité. Kosterní větve rostou vzhůru. Postranní větve jsou vodorovné, později převislé, řídké. Stromy kvetou velmi raně a jsou cizosprašné. Mezi vhodné opylovače patří např. odrůdy Napoleonova a Rivan.
Vlastnosti plodu: Odrůda pomologicky patří mezi srdcovky. Plody jsou poměrně malé (v průměru kolem 3,5 g), kulovitého až mírně srdčitého tvaru. Slupka je jemná, nejdříve jasně červená, později až kalně fialově hnědá. Dužnina je měkká, nejdříve jasně červená, později fialově hnědá, méně šťavnatá, mírně navinulá a málo aromatická, celkově jen dobré chuti. Šťáva barví slabě. Plody jsou vhodné pouze pro přímý konzum.
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Je velmi raná, v průměru hojná, v některých letech však z důvodu poškození květů mrazem vynechává.
Odolnost: Stromy snášejí zimní mrazy velmi dobře. Květy a poupata však často bývají poškozovány pozdními jarními mrazíky. Odrůda je středně citlivá k moniliové hnilobě plodů. Díky velmi rané době dozrávání zcela uniká výskytu červivosti. Plody jsou středně odolné k praskání v době dešťů.
Tvar a podnož: Pro čtvrtkmen nebo polokmen jsou vhodné podnože ptáčnice nebo mahalebka. Pro nižší tvary se doporučuje pouze podnož P-HL-B.
Doba zrání: Jedná se o naši nejranější odrůdu třešně, která v průměru v nejteplejších oblastech začíná dozrávat již koncem května.
Celkové zhodnocení: Pro pěstování jsou nejvhodnější teplé polohy a jižní svahy, kde plody nejdříve dozrávají. Nejlépe se daří v lehčí hlinité až hlinitopísčité půdě, avšak dostatečně vlhké. Určitý význam má jako naše nejranější odrůda třešně. Jejím nedostatkem je však poměrně nízká kvalita plodů. Proto je nyní nahrazována odrůdou Rivan, která sice zraje o několik dnů později, avšak má mnohem kvalitnější plody.


SANDRA (HL-10750)

Původ: ČR, přihlášena 1998, kříženec Kordia x Semenáč č. 13
Růst: střední, koruna vzpřímená, středně, zahuštěná.
Plod: velmi velký, dužnina červená, středně tuhá, sladká až velmi sladká, aromatická, šťáva barví středně.
Opylovači: Vanda, Van, Burlat.
Plodnost: velmi brzká, střední, pravidelná.
Zrání: zraje ve 4.-5. třešňovém týdnu.
Odolnost: květů proti mrazu nízká, proti praskání plodů vysoká, proti Blumeriella jaapii a monilióze plodů střední.
Celkové hodnocení: tmavá chrupka s plody atraktivního vzhledu a dobré chuti, středně tuhé ,pro přímý konzum i zpracování. Plody jsou velmi velké (jako odrůda Těchlovan), atraktivní, avšak pro delší přepravu se nehodí, jsou měkčí, asi tak, jako odrůda Summit. Odolnost vůči praskání plodů s ohledem k jejich velikosti je velmi velká, srovnatelná s odrůdou Kordia, někdy i lepší. Citlivá k zmrzání květů.


SYLVANA - CHL 8/39

sylvana2.jpg (16437 bytes)

Původ: novošlechtění vzniklo v roce 1974 opylením domácí odrůdy Kordia kanadskou odrůdou Van V roce 1977 byl hybrid vysazen na trvalé stanoviště. Do plodnosti vstoupil v roce 1980.
Znaky a vlastnosti stromu: stromy rostou středně silně. Koruna je kulovitá až vysoce kulovitá. Kosterní větve svírají s kmenem úhel 45 - 60°, větve obrůstají dobře plodonosným obrostem. Výhony jsou rzivě hnědé barvy, pokryté stříbřitostí. Listy jsou středně velké , okraje tupě pilovité. Květy jsou bílé, menší velikosti.
Znaky a vlastnosti plodu: pomologicky patří do skupiny chrupek. Tvar plodu je kulovitý až široce kulovitý. Plody jsou průměrné hmotnosti, která se pohybuje kolem 7 g. Slupka má tmavě červenou barvu, . Stopka plodu je středně dlouhá a dobře se odlučuje od plodu. Dužnina je červené barvy, šťavnatá, tuhá.
Hospodářské vlastnosti: kvete středně raně a hojně. Bohatostí kvetení a velikostí násady plodů ji můžeme řadit mezi velmi úrodné odrůdy. Plody dozrávají v 5. třešňovém týdnu . Odrůda je náchylná k moniliové hnilobě plodů, plody je nutno v případě deštivého počasí před začátkem zrání ošetřit. Je vhodná pro husté pásové výsadby do sušších a teplejších oblastí.


TĚCHLOVAN

Původ: Jedná se o původní českou odrůdu třešně. Vznikla v Holovousích křížením odrůd ´Van´ x ´Kordia´.
Vlastnosti stromu: Stromy rostou středně silně, později slaběji. Vytváří široce kulovité až rozložité středně husté koruny. Větve jsou většinou nasazeny v tupých úhlech. Stromy se snadno tvarují a nevyžadují zvláštní řez. Stromy kvetou středně pozdně a jsou cizosprašné. Mezi vhodné opylovače patří odrůdy Hedelfingenská, Napoleonova, Stella a Regina.
Vlastnosti plodu: Pomologicky se jedná o tmavou chrupku. Plod je velmi velký, průměrná hmotnost se pohybuje kolem 8-10 g. Je nejčastěji široce srdčitého tvaru. Slupka je tmavě karmínově červená se světlejšími žilkami. Dužnina je tmavě červená se světlejšími žilkami, šťavnatá, tuhá, navinule sladká, výborné chuti. Šťáva barví středně silně. Stopka je dosti dlouhá, dobře se odděluje od plodu. Plody jsou vhodné jak pro přímý konzum, tak i pro kompotování.
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Plodnost je velmi raná, velmi vysoká a pravidelná. Patří k nejplodnějším odrůdám současného sortimentu.
Odolnost: Stromy dobře odolávají zimním mrazům a květy jsou dosti odolné vůči pozdním jarním mrazíkům. Plody jsou středně citlivé k praskání a středně trpí moniliovou hnilobou. Odrůda rovněž vyžaduje ochranu proti vrtuli třešňové.
Tvar a podnož: Odrůda je vhodná pro nižší tvary - do stěn nebo pro tvar vřetenovitý zákrsek. Do horších půdních podmínek se doporučují podnože ptáčnice nebo Colt. Do dobrých půdních podmínek podnož P-HL-A.
Doba zrání: Zraje v 5. třešňovém týdnu. Dozrávání plodů je stejnoměrné.
Celkové zhodnocení: Jedná se o velmi kvalitní velkoplodou odrůdu s rychlým nástupem do plodnosti. Je vhodná především do sušších oblastí, kde plody netrpí praskáním ani hnilobou. Vzhledem k růstu stromů a snadnému tvarování lze tuto odrůda doporučit pro menší zahrádky (zvláště při použití zakrslé podnože).


VAN

Původ: Pochází z Kanady z výzkumné stanice v Summerlandu, kde vznikla z volného opylení odrůdy Císařovna Eugenie.
Vlastnosti stromu: Stromy rostou středně silně, v pozdějších letech slabě. Vytvářejí kulovité středně velké řídké koruny. Větve mají bohatý krátký plodonosný obrost. U stromů je v zájmu zachování dobré kvality plodů doporučován pravidelný prosvětlovací řez. Stromy kvetou středně raně a jsou cizosprašné. Mezi vhodné opylovače patří odrůdy Granát, Kordia a Napoleonova. Neopyluje se odrůdou Karešova.
Vlastnosti plodu: Pomologicky se jedná o tmavou chrupku. Plod je velký, průměrná hmotnost se pohybuje kolem 8 g. kaštanovitého tvaru. Slupka je tmavě karmínově červená se světlými tečkami. Dužnina je pevná, šťavnatá, karmínově červená. Chuť navinule sladká, aromatická, vynikající. Šťáva barví středně silně. Plody jsou vhodné pro přímý konzum i na kompoty.
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Plodnost je velmi raná, vysoká a pravidelná.
Odolnost: Odrůda středně odolává zimním i pozdně jarním mrazům v době květu. Stromy jsou však náchylné ke klejotoku. Plody v době dešťů praskají a trpí moniliovou hnilobou. Odrůda rovněž vyžaduje ochranu proti vrtuli třešňové.
Tvar a podnož: Vhodná odrůda pro střední tvary na podnožích ptáčnice a Colt i pro vřetena na podnožích P-HL-A a P-HL-B
Doba zrání: Zraje v 5.-6. třešňovém týdnu, dozrává dosti stejnoměrně.
Celkové zhodnocení: Odrůda je vhodná především do sušších a teplejších oblastí, kde mají stromy dobrý zdravotní stav, hojně a spolehlivě plodí a plody méně trpí praskáním a moniliovou hnilobou. Vzhledem k slabšímu růstu stromů lze odrůdu doporučit pro malé zahrádky (zvláště při použití zakrslých podnoží).


VANDA

Původ: Jedná se o původní českou odrůdu třešně. Vznikla v Holovousích křížením odrůd ´Van´ x ´Kordia´.
Vlastnosti stromu: Stromy rostou středně silně, vytváří kulovitou mírně převislou korunu. U stromů je v zájmu zachování dobré kvality plodů doporučován pravidelný prosvětlovací řez. Stromy kvetou středně raně a jsou cizosprašné. Mezi vhodné opylovače patří odrůdy Granát a Stella.
Vlastnosti plodu: Pomologicky se jedná o chrupku. Plod je dosti velký, průměrná hmotnost se pohybuje kolem 7 g. Tvar je kulovitý. Slupka je středně silná, karmínově červené barvy se světlejším mramorováním. Dužnina je tmavě červená, tuhá, navinule sladká. Šťáva barví středně silně. Stopka je středně dlouhá, dobře se odlučuje od plodu. Plody jsou vhodné jak pro přímý konzum, tak i pro kompotování.
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Plodnost je velmi raná, velmi vysoká a pravidelná. Patří k nejplodnějším odrůdám současného sortimentu.
Odolnost: Stromy dobře odolávají zimním mrazům a květy jsou dosti odolné vůči pozdním jarním mrazíkům. Plody jsou středně odolné proti praskání. Vzhledem k plodnosti ve zhlucích častěji trpí moniliovou hnilobou. Odrůda rovněž vyžaduje ochranu proti vrtuli třešňové.
Tvar a podnož: Odrůda je vhodná především na nízké tvary - do stěn nebo pro tvar vřetenovitý zákrsek. Do horších půdních podmínek se doporučují podnože ptáčnice nebo Colt. Do dobrých půdních podmínek podnože P-HL-A a P-HL-B.
Doba zrání: Zraje ve 4. až 5. třešňovém týdnu. Dozrávání plodů je stejnoměrné.
Celkové zhodnocení: Odrůda je vhodná především do sušších oblastí. V chladnějších oblastech vyžaduje v době deštivého počasí ochranu proti moniliové hnilobě. Vzhledem k slabšímu růstu stromů lze tuto odrůda doporučit pro malé zahrádky (zvláště při použití zakrslých podnoží).


VILMA - HL -CH 7/63

Původ: novošlechtění vzniklo v roce 1974 opylením odrůdy Kordia odrůdou Vic. Na trvalé stanoviště byl strom vysazen v roce 1977 a do plodnosti vstoupil v roce 1981.
Znaky a vlastnosti stromu: roste středně silně, Koruna je kulovitá středně hustá, dobře obrůstá plodonosným obrostem. Slabě vyholuje. Listy jsou středně velké s menšími zoubky. Květy jsou menší , bílé.
Znaky a vlastnosti plodu: pomologicky patří do skupiny chrupek. Plody jsou středně velké, hmotnost plodu se pohybuje kolem 7 g,. Jsou kulovitého tvaru, tmavě červené barvy. Dužnina je tmavě červená , šťavnatá, dobré chuti., tuhá. Stopka je středně dlouhá až delší, odlučitelnost plodu od pecky je dobrá.
Hospodářské vlastnosti: odrůda kvete středně pozdě, bohatostí i násadou plodů se řadí k velmi plodným odrůdám. Do plodnosti vstupuje 3. až 4. rokem po výsadbě. Opyluje se dobře odrůdami Kordia a Regina. Plody trpí středně monilií, méně praskají. Na podnoži P-HL-A má sklon k přeplozování a tím i k zmenšování plodů. Zraje po odrůdě Kordia začátkem 7. třešňového týdne. Na podnoži P-HL-A lze doporučit pěstování ve tvaru vřetena a závlahu. Protože jsou plody průměrné velikosti, lze je spíš doporučovat pro zpracování.


BÜTTNEROVA KOMPAKT

Původ: odrůda byla vyšlechtěna na ŠS Těchobuzice ozařováním odrůdy Büttnerova (Napoleonova) gama paprsky.
Habitus a růst: roste slabě, koruna je kompaktní, internodia kratší a list menší, než původní odrůda.
Plody: jsou středně velké až velké, srdčité až oválné. Slupka je středně silná, žlutá, z části červená. Dužnina je žlutavě bílá, jemná, šťavnatá, sladce navinulá, dobrá. Šťáva není barvivá.
Plodnost: je hojná.
Zraní: zraje v 5.třešňovém týdnu o 2 až 3 dny později než původní odrůda.
Použití: plody jsou vhodné pro stolní použití i průmyslové zpracování. Odolnost proti mrazu v květu je střední až velká, proti praskání plodů malá. Tato pestrá chrupka není vhodná do vlhkých a chladných oblastí. Je vhodná pro zahrádkáře.


SAM

Původ: odrůda pochází z Kanady z volného sprášení odrůdy Winsdor.
Habitus a růst: roste středně bujně až bujně, vytváří vyšší kulovité koruny.
Plody: jsou středně velké až větší, srdčité Slupka je tmavě červená. Dužnina je žlutavě bílá, protkaná červenými žilkami, tuhá, nakyslá, dobrá. Šťáva barví středně silně.
Plodnost: je hojná a pravidelná.
Zraní: zraje v 5. třešňovém týdnu.
Použití: plody jsou vhodné pro stolní použití i průmyslové zpracování. Odolnost proti mrazu v květu i praskání plodů je velká. Je vhodná pro pěstování i ve vyšších polohách na chráněných stanovištích. Je to tmavá chrupka.


WINKLEROVA RANÁ

Původ: odrůda pochází z Německa.
Habitus a růst: roste středně bujně až bujně, vytváří vzpřímené, pouze mírně rozložité koruny.
Plody: jsou malé až středně velké, kulovité až srdčité. Slupka je tenká, lesklá, karmínově červená. Dužnina je středně tuhá, tmavočervená se světlými žilkami, navinule sladká, málo kořenitá, průměrná. Šťáva barví středně silně.
Plodnost: je brzká, dobrá až velmi dobrá, málo pravidelná.
Zraní: zraje v 1.třešňovém týdnu. Odolnost proti mrazu ve dřevě je velká, v květu malá až střední.
Zdravotní stav: proti monilióze a praskání plodů malá.
Použití: pěstování není možné v mokrých oblastech. Tato tmavá srdcovka je vhodná jako stolní odrůda pro zahrádkáře.


PODNOŽE

P-HL-A

Původ: podnož byla vyšlechtěna ve VŠÚO v Holovousích selekcí z potomstva po volném opylení slabě vzrůstného stromu nalezeného v Podkrkonoší.
Habitus a růst: roste slabě, připomíná spíše višeň. Tvoří bohatý kořenový systém vlásečnicových kořenů. Množí se meristémově. Školkařské vlastnosti jsou dobré. Na trvalém stanovišti omezuje růst odrůdy až o 70%. Nástup do plodnosti je rychlejší a plodnost je vyšší ve srovnání s odrůdami na ostatních podnožích. Je vhodná do hustých sponů a na menší zahrádky.

P-HL-B

Původ: podnož byla vyšlechtěna ve VŠÚO v Holovousích selekcí z potomstva po volném opylení slabě vzrůstného stromu nalezeného v Podkrkonoší.
Habitus a růst: roste slabě, připomíná spíše višeň. Starší větve rostou převisle a vyholují. Tvoří bohatý kořenový systém vlásečnicových kořenů. Množí se meristémově. Školkařské vlastnosti jsou dobré, nevhodný je však předčasný obrost. Odrůdy na této podnoži rostou o něco bujněji než na P-HL-A, růst odrůdy omezují asi o 50%. Nástup do plodnosti je rychlejší a plodnost je vyšší ve srovnání s odrůdami na ostatních podnožích. Je náročnější na agrotechniku a citlivější na herbicidy.

P-HL-C

Tato podnož je nejzakrslejší z celé série P-HL. Růst třešní na této podnoži je zmenšen o 80 % i více ve srovnání s ptáčnicí.
Je vhodná pro štíhlá vřetena, vyžaduje oporu. Výška dospělých stromů je do 3 m.
Vyžaduje dobrou agrotechniku a nesnáší zatravnění. Má velmi rychlý nástup do plodnosti a bohatou plodnost. Afinita s odrůdami je dobrá. Životnost výsadby je 15 let.
P-HL-C je náchylná k Agrobacterium. Proti zmrzání ve dřevě se jevila odolnější než Colt. Nejlepší bylo P-HL-A. P-HL-C morfologicky vzhledem připomíná spíše třešeň. Proti zimním mrazům je celkem dobře odolná. Citlivost k Blumeriella jaapii střední.

P-TU-1

Původ: podnož byla vyšlechtěna selekcí planě rostoucích třešní na ŠS Turnov.
Habitus a růst: Koruna je jehlancovitá.
Plody: jsou světle červené, srdčité s měkkou dužninou a světlou šťávou.
Zraní: zraje na přelomu 4. a 5. třešňového týdne. V 1 kg je 487 ks plodů nebo 4545 ks pecek.
Výtěžnost: pecek je 9,3%. Klíčivost je dobrá. Semenáčky jsou ve vzrůstu i habitu vyrovnané.
Výtěžnost podnoží je 57%, z toho 70% I.tř.; 21% II.tř.; 7% III.tř. a 2% N.

P-TU-2

Původ: podnož byla vyšlechtěna selekcí planě rostoucích třešní na ŠS Turnov.
Habitus a růst: koruna je rozložitá.
Plody: jsou tmavě červené, vejčité s měkkou dužninou a tmavou šťávou.
Zrání: zraje na přelomu 3. a 4. třešňového týdne. V 1 kg je 476 ks plodů nebo 4350 ks pecek.
Výtěžnost: pecek je 9,2%. Klíčivost je dobrá. Semenáčky jsou ve vzrůstu i habitu vyrovnané.
Výtěžnost podnoží je 55%, z toho 48% I.tř.; 35% II.tř.; 16% III.tř. a 1% N.

P-TU-3

Původ: podnož byla vyšlechtěna selekcí planě rostoucích třešní na ŠS Turnov. Koruna je kulovitá, slabé větvičky jsou převislé.
Plody: jsou drobné, tmavě červené, vejčité s měkkou dužninou a zabarvenou šťávou.
Zrání: zraje mírně postupně v 5. třešňovém týdnu. V 1 kg je 1220 ks plodů nebo 5880 ks pecek.
Výtěžnost: pecek je 14,1%. Klíčivost je dobrá. Semenáčky jsou ve vzrůstu i habitu vyrovnané.
Výtěžnost podnoží je 61%, z toho 54,5% I.tř.; 25% II.tř.; 19,5% III.tř. a 1% N.