ALTHANOVA

Původ: Odrůda renklódy, českého původu, byla vyšlechtěna ve Svojšicích na Kolínsku z pecky Zelené renklódy.
Vlastnosti stromu: Růst je silný až velmi silný. Koruna je široce kulovitá, často poněkud hustější.. Výhony jsou tlusté a dosti dlouhé. Větve obrůstají řidším obrostem. Stromy kvetou středně raně a jsou cizosprašné. Mezi vhodné opylovače patří Zelená renklóda , Oullinská a Vlaška.
Vlastnosti plodu: Plody jsou velké (35-45 g), kulaté, slupka má fialově načervenalou barvu. Stopka je průměrně dlouhá. Dužnina je oranžově žlutá, pevná a dosti šťavnatá. Chuť je sladce navinulá až nasládlá, aromatická, velmi dobrá.. Pecka je malá a dobře se odlučuje od dužniny
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Stromy do plodnosti vstupují středně pozdně (ve 3.-5. roce po výsadbě), potom však plodí dosti bohatě a pravidelně.
Odolnost: Stromy jsou středně odolné proti zimním mrazům. Vůči šarce jsou středně tolerantní V době deštivého počasí trpí moniliózou a praskáním plodů.
Tvar a podnož: Vhodné jsou kmenné tvary i zákrsky na slaběji rostoucích podnožích (Snt. Julien A, Pixy)
Doba zrání: Sklízí se druhé polovině srpna. Plody však vydrží nejméně dva týdny na stromě.
Celkové zhodnocení: Je to typická desertní odrůda. Špatně snáší transport, proto se musí pro prodej sklízet několik dnů před plnou stromovou zralostí. Vyžaduje stejnou péči při balení a dopravě jako broskvoně.


BRYSKÁ

Původ: Vznikla ve Francii jako náhodný semenáč slívy.
Vlastnosti stromu: Růst je středně silný. Koruna je kulovitá až široce kulovitá. Stromy kvetou středně raně a jsou cizosprašné. Mezi vhodné opylovače patří Lützelsachsenská, Čačanská raná a Anna Späth.
Vlastnosti plodu: Je menší velikosti (průměrná hmotnost se pohybuje od 12 do 22 g). Tvar je kulovitý, obě poloviny bývají většinou stejně velké. Slupka je červenavě modrá, na zastíněné straně načervenalá, u méně zralých plodů zelenavě červená a světlejší. Barva je kryta šedomodrým ojíněním. Slupka má nakyslou chuť. Stopka je dosti dlouhá. Dužnina je zelenavě žlutá, šťavnatá, nasládlá, dobrá, bohužel dosti měkká. Pecka je okrouhlá, průměrně váží 0,9 g, dužnina při odlučování částečně ulpívá na pecce.
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Je středně pozdní, velmi vysoká a poměrně pravidelná.
Odolnost: Stromy jsou poměrně odolné vůči mrazům. Šarka se vyskytuje dosti silně. Odolnost proti moniliové hnilobě plodů je střední. Plody v době silných dešťů praskají.
Tvar a podnož: Vhodné jsou kmenné tvary i zákrsky na semenném myrobalánu nebo semenáčích Wangenheimovy.
Doba zrání: Sklízí se v druhé polovině července až začátkem srpna, plody dozrávají dosti nepravidelně. Zralé plody vydrží až 10 dní na stromě aniž by opadávaly.
Celkové zhodnocení: Nenáročná raná a chuťově dobrá slíva, vhodná zejména do vlhčích stanovišť i do vyšších poloh. Je vhodná pro samozásobení (lze ji sklízet 2-3 týdny), avšak svou menší velikostí plodů již nesplňuje současné nároky trhu. Používá se pro přímý konzum i pro kuchyňské zpracování.


ČAČANSKÁ LEPOTICA

Původ: Vznikla v r. 1961 ve Výzkumném ústavu ovocnářském v Čačaku (Srbsko) jako kříženec odrůd Wangenheimova a Požegača (typ Domácí švestky). Jedná se o pološvestku.
Vlastnosti stromu: Růst je zpočátku silný, po vstupu do plodnosti střední. Koruna je široce pyramidální, přiměřeně hustá. Větve bohatě obrůstají krátkým plodonosným obrostem Dobře plodí na jednoletém dřevě. Stromy kvetou středně raně a jsou samosprašné. Odrůda je dobrým opylovačem.
Vlastnosti plodu: Je pomologického typu pološvestka. Má větší velikost (průměrná hmotnost kolísá mezi 35 a 43 g). Tvar je oválně vejčitý. Slupka je pevná, má tmavě modrou barvu, která je překryta intenzivním ojíněním. Stopka je středně dlouhá. Dužnina je zelenavě žlutá, tuhá,šťavnatá a je dobře odlučitelná od pecky. Chuť je navinule sladká, slabě aromatická z teplých poloh velmi dobrá, z chladnějších poloh jen průměrná.
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Je velmi raná, pravidelná a často velmi vysoká.
Odolnost: Stromy jsou odolnější na zimní i jarní mrazy. Vůči šarce jsou tolerantní. Odolnost proti moniliové hnilobě plodů je větší.
Tvar a podnož: Vhodné jsou kmenné tvary na myrobalánu nebo zákrsky na St, Julien.. Stromy se snadno tvarují do tvaru vřeten
Doba zrání: Sklízí se v první a druhé dekádě srpna, asi 4 týdny před Domácí švestkou.
Celkové zhodnocení: Jedná se o kvalitní a velmi úrodnou pološvestku. Její významnou vlastností je její spolehlivá tolerance k šarce. Plody jsou velké a mají přitažlivý vzhled. Jsou vhodné jak pro přímý konzum tak i pro kuchyňské zpracování.


ČAČANSKÁ NAJBOLJA

Původ: Pološvestka, vznikla v r. 1961 ve Výzkumném ústavu ovocnářském v Čačaku (Srbsko) jako kříženec odrůd Wangenheimova a Požegača (typ Domácí švestky)
Vlastnosti stromu: Růst je zpočátku velmi silný, po vstupu do plodnosti střední. Koruna je vzpřímená, středně hustá. Plodí i na jednoletém dřevě. Stromy kvetou středně raně a jsou jen částečně samosprašné. Mezi vhodné opylovače patří Čačanská lepotica a Stanley.
Vlastnosti plodu: Je velký až velmi velký (průměrná hmotnost se pohybuje od 40 do 58 g). Tvar je dlouze eliptický. Slupka je silná a pevná, barvu má fialově červenou až fialově modrou, která je však překryta silným ojíněním. Stopka je středně dlouhá. Dužnina je dosti pevná, žlutozelená, dobře odlučitelná od pecky. Chuť navinule sladká, jen průměrná. Pro dosažení přijatelné chuti vyžaduje co nejpozdější sklizeň, přestože plody vybarvují velmi brzy.
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Je raná, dosti pravidelná a vysoká.
Odolnost: Stromy i květy jsou odolné vůči mrazům. Rovněž i tolerance stromů k šarce je poměrně vysoká. Plody jsou dosti odolné proti moniliové hnilobě plodů.
Tvar a podnož: Vhodná pro kmenné tvary na podnoži myrobalán nebo pro zákrsky na St.Julien nebo Pixy.
Doba zrání: Sklízí se v druhé a třetí dekádě srpna.
Celkové zhodnocení: Jedná se o pološvestku s atraktivními plody, ale jen průměrnou chutí. Předností odrůdy je dosti vysoká odolnost proti virové šarce. Kvalita plodů je lepší v teplejších oblastech. Do chladnějších poloh není vhodná.


ČAČANSKÁ RANÁ

Původ: Pološvestka - vznikla v r. 1961 ve Výzkumném ústavu ovocnářském v Čačaku (Srbsko) jako kříženec odrůd Wangenheimova a Požegača (typ Domácí švestky)
Vlastnosti stromu: Růst je zpočátku velmi silný, po vstupu do plodnosti slábne. Koruna je široce pyramidální, přiměřeně hustá. Plodí i na jednoletém dřevě. Stromy kvetou středně raně a jsou částečně samosprašné. Mezi vhodné opylovače patří Bryská, Ruth Gerstetter a Katinka.
Vlastnosti plodu: Je větší velikosti (průměrná hmotnost se pohybuje kolem 45 g). Tvar je dlouze eliptický. Slupka má barvu fialově červenou a bývá překryta namodralým ojíněním. Stopka je středně dlouhá. Dužnina je světle žlutá a brzy měkne a moučnatí. Chuť je příjemně navinule sladká, aromatická velmi dobrá. Konzumní období je krátké. Pecka je střední, protáhlá. Odlučitelnost dužniny od pecky je dobrá.
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Je raná, středně pravidelná a často vysoká.
Odolnost: Stromy jsou odolnější na zimní mrazy. Vůči šarce jsou středně tolerantní. Odolnost proti moniliové hnilobě plodů je větší.
Tvar a podnož: Vhodné jsou kmenné tvary na myrobalánu nebo zákrsky na St, Julien.
Doba zrání: Sklízí se v druhé polovině července, asi 14 dnů po odrůdě Ruth Gerstetter.
Celkové zhodnocení: Jedná se o velmi kvalitní ranou pološvestku. Plody jsou velké a mají přitažlivý vzhled. Vyžadují však šetrnou manipulaci, protože se snadno otlačují. Jsou vhodné především pro přímý konzum. Konzumní období je však poměrně krátké.


CARPATIN

Velmi raná až raná pološvestka, zraje 33 dnů před odrůdou Domácí velkoplodá. Doba začátku kvetení pozdní. Vzrůstnost střední, koruna středně hustá až hustá, postavení jednoletého výhonu vzpřímené až polovzpřímené. Plod velký, z bočního pohledu elipsovitý, z čelního nesouměrný, Základní barva slupky po odstranění ojínění fialovomodrá. Dužnina žlutavě zelená, měkká až středně tuhá, středně šťavnatá. Pecka z bočního pohledu široce elipsovitá z čelního elipsovitá, k dužnině částečně přilnavá.


DOMÁCÍ VELKOPLODÁ

Původ: Vznikla výběrem lokálních klonů pravých švestek, které se pěstovaly na území České republiky.již od středověku.
Vlastnosti stromu: Růst je středně silný. Koruny jsou nejčastěji vysoce pyramidální, později se mírně rozkládají. Z počátku bývají příliš husté. S postupným prosýcháním stárnoucího obrostu se aktivní plodonosný obrost přesouvá na obvod prořídlé koruny. Proto stromy vyžadují včasné zmlazování. Stromy kvetou pozdně a jsou samosprašné
Vlastnosti plodu: Je menší velikosti (průměrná hmotnost se pohybuje v rozmezí 15-25 g). Tvar je typicky švestkovitě protáhlý, horní část plodu je nejčastěji tupě zakončena. Některé typy mají ostřejší špičku. Slupka má barvu tmavě fialově modrou se světle modrým ojíněním. Je pevná a má nakyslou chuť. Stopka je středně dlouhá. Dužnina bývá žlutozelená, zelenožlutá až žlutá, ve správné zralosti pevná a středně šťavnatá. Chuť je sladce navinulá, středně aromatická, velmi dobrá. Při přeplození a nedostatečném vyzrání plodů je chuť méně uspokojivá. Pecka je menší, k oběma koncům protáhle zašpičatělá. Odlučitelnost dužniny od pecky je zpravidla velmi dobrá.
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Je většinou středně pozdní, pravidelná a často velmi vysoká.
Odolnost: Stromy jsou středně citlivé na zimní mrazy, jsou však odolnější v době květu vůči pozdním jarním mrazíkům. Vůči šarce jsou velmi citlivé. Často bývají silněji napadávány puklicí švestkovou a roztočem. Odolnost proti moniliové hnilobě plodů je větší.
Tvar a podnož: Vhodné jsou kmenné tvary i zákrsky na myrobalánu nebo na St. Julien.
Doba zrání: je podle oblastí a jednotlivých typů v první a druhé polovině září, ve vyšších polohách až v 1. polovině října.
Celkové zhodnocení: Jedná se o nejrozšířenější u nás pěstovanou švestku. Plody mají universální použití. Dobře plodí a plody jsou velmi kvalitní zejména v teplejších oblastech a na vhodných stanovištích. Ve vyšších a příliš chladných polohách  plody špatně vyzrávají, bývají často příliš drobné a méně kvalitní. Je nutno vysazovat jen spolehlivě bezvirozní materiál. Nemůže být vysazována do blízkosti stromů napadených šarkou. Nedoporučuje se tradiční rozmnožování odkopky, které bývají téměř vždy touto chorobou napadeny.


GABROVSKÁ

Původ: Švestka vznikla v Bulharsku na výzkumné stanici Drjanovo jako kříženec odrůd Kjustendilská modrá a Montfortská.
Vlastnosti stromu: Růst je středně silný. Koruny jsou nejčastěji široce pyramidální nebo vysoce kulovité se sklonem k zahušťování. Stromy kvetou středně raně a jsou částečně samosprašné. Jako vhodný opylovač je nejčastěji doporučována odrůda Stanley.
Vlastnosti plodu: Plody mají v poněkud větší velikost jak Domácí švestky (průměrná hmotnost se pohybuje v rozmezí 20-28 g). Rovněž jejich tvar je na rozdíl od Domácí švestky více elipsoidní.. Slupka má barvu tmavě fialově modrou barvu s výrazným ojíněním. Dužnina je žlutavá, dosti pevná a má aromatickou navinule sladkou chuť, podobnou Domácí švestce. Plody jsou odolné proti otlačení. Pecka se dobře odlučuje od dužniny
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Je středně raná, pravidelná, avšak obvykle jen průměrná.
Odolnost: Stromy jsou dosti odolné proti zimním i jarním mrazům. Vůči šarce jsou považovány za dosti tolerantní. Houbovými chorobami trpí málo.
Tvar a podnož: Vhodné jsou kmenné tvary i zákrsky na myrobalánu nebo na St. Julien.
Doba zrání: je podle oblastí a jednotlivých typů v poslední dekádě srpna nebo v první dekádě září, přibližně ve stejnou dobu jako odrůda Stanley.
Celkové zhodnocení: Jedná se o perspektivní náhradu za Domácí švestku v oblastech a na stanovištích s větším výskytem virové šarky. Plody jsou vhodné pro přímý konzum, ke kuchyňskému použití i pro průmyslové zpracování.


HAMANOVA ŠVESTKA

Původ: Odrůda švestky českého původu. Vznikla jako náhodný semenáč v Újezdě u Lázní Bělohradu na počátku 20. století.
Vlastnosti stromu: Růst je středně silný. Koruna je široce kulovitá, později spíše rozložitá , středně hustá. Plodonosný obrost na větvích je bohatý. Stromy kvetou středně pozdně a jsou samosprašné.
Vlastnosti plodu: Je střední velikosti (průměrná hmotnost se pohybuje kolem 20 g). Tvar je protáhlý, typicky švestkovitý, horní část plodu je tupě zakončena. Slupka je tužší, fialově až tmavě modrá se světle modrým ojíněním. Stopka je středně dlouhá. Dužnina je zelenožlutá až žlutá, pevná, středně šťavnatá. Chuť je sladce navinulá, velmi dobrá.. Pecka je menší, protáhlá. Odlučitelnost dužniny od pecky je velmi dobrá.
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Je středně raná, pravidelná a dosti vysoká.
Odolnost: Odrůda je středně citlivá vůči šarce. Vůči této virové chorobě je však odolnější než běžné klony Domácí švestky Odolnost proti moniliové hnilobě plodů je střední.
Tvar a podnož: Vhodné jsou kmenné tvary i zákrsky na myrobalánu.
Doba zrání: Sklízí se koncem srpna nebo začátkem září asi týden před Domácí švestkou
Celkové zhodnocení: Jedná se o kvalitní odrůdu typu pravé švestky. Plody mají universální použití. Je vhodná pro pěstování na zahrádkách především z důvodu slabšího růstu stromů a větší vhodnosti do méně příznivých klimatických podmínek. Významná je také skutečnost, že méně trpí šarkou běžné klony Domácí švestky. Přesto je nutno vysazovat jen spolehlivě bezvirozní materiál. Nemůže být vysazována do blízkosti stromů napadených šarkou.


CHRUDIMSKÁ

Velmi raná až raná švestka, zraje 35 dnů před odrůdou Domácí velkoplodá. Doba začátku kvetení je střední.
Vzrůstnost střední, koruna středně hustá až hustá, postavení jednoletého výhonu polovzpřímené.
Plod středně velký až velký, z bočního pohledu elipsovitý, z čelního pohledu nesouměrný. Základní barva slupky po odstranění ojínění je tmavě modrá. Dužnina žlutavě zelená, středně tuhá, málo až středně šťavnatá. Pecka z bočního pohledu široce elipsovitá, z čelního elipsovitá, k dužnině nepřilnavá.


IALOMITA

Velmi raná slíva, zraje 46 dnů před odrůdou Domácí velkoplodá. Doba začátku kvetení je pozdní.
Vzrůstnost střední, koruna středně hustá, postavení jednoletého výhonu polovzpřímené.
Plod středně velký, z bočního pohledu kruhovitý, z čelního pohledu souměrný. Základní barva slupky po odstranění ojínění je tmavě modrá. Dužnina žlutavě zelená, středně tuhá, středně šťavnatá. Pecka z bočního pohledu široce kruhovitá, z čelního elipsovitá, k dužnině částečně přilnavá.


MALVAZINKA

Původ: odrůda pochází z Anglie.
Habitus a růst: roste středně bujně až bujně, koruny vytváří vzpřímené, později rozložité a řídké.
Plody: jsou velké, téměř kulovité. Slupka je dosti tuhá, nakyslá, růžová až tmavočervená, ve stínu žlutavě zelená, šedavě modře ojíněná, někdy rzivá. Dužnina je tuhá, nažloutlá, místy bělavě prokvetlá, velmi šťavnatá, sladce navinulá, velmi dobrá. Pecka je středně dobře odlučitelná od dužniny.
Plodnost: poměrně vysoká.
Zraní: v polovině srpna, měsíc před Domácí švestkou.
Odolnost: proti mrazu je velká, proti šarce malá.
Použití: náročnost na stanoviště je malá až střední, nejvyšší kvality plodů je dosahováno při pěstování v teplých polohách na kvalitních půdách.
Tato slíva je vhodná pro stolní použití pro zahrádkáře.


NANCYSKÁ

Původ: Stará odrůda mirabelky neznámého původu, která se k nám rozšířila z Francie.
Vlastnosti stromu: Růst je dosti silný, vytváří kuželovité, později široce kulovité koruny. Větve velmi dobře obrůstají krátkým a poměrně jemným plodonosným obrostem. Stromy kvetou středně pozdně a jsou spolehlivě samosprašné. Jsou dobrými opylovači pro pozdněji kvetoucí odrůdy.
Vlastnosti plodu: Plody patří do pomologického typu mirabelek, mají malou velikost (7-12 g), kulovitý tvar a v plné zralosti zlatožlutou barvu, která je na sluneční straně z části kryta karmínovým tečkováním. Kromě toho je slupka bělavě ojíněná. Slupka je tenká, pevná a v plné zralosti plodů je poměrně dobře loupatelná. Dužnina je středně pevná, žlutá, polotuhá, sladká, příjemně aromatická. Pecka je malá (0,5 g), oválná, dobře se odlučuje od dužniny. Včas sklizené plody vydrží v chladírně několik týdnů. Dužnina má zelenožlutou barvu, je středně tuhá, šťavnatá, aromatická a dobře se odděluje od pecky. Chuť je příjemně aromatická a sladká. Plody lze dobře sklízet setřásáním.
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Do plodnosti vstupuje středně raně, plodí hojně a dost pravidelně, i když zpravidla po přeplození bývá násada nižší.
Odolnost: Odrůda je velmi odolná proti virové šarce. Houbovými chorobami trpí poměrně málo. Stromy jsou středně odolné vůči mrazům.
Tvar a podnož: Vhodné jsou kmenné tvary na semenném myrobalánu. Na vegetativních podnožích bývají plody příliš malé.
Doba zrání: Sklízí se ve druhé a třetí dekádě srpna, přibližně ve stejnou dobu jako Zelená renklóda.
Celkové zhodnocení: Chutná odrůda, vhodná pro přímý konzum i na zpracování na kompoty. Po přezrání jsou plody vhodné i pro pálení. V posledních letech se rozšiřuje také z důvodu odolnosti proti šarce. V zahraničí se do pěstování zavádí francouský klon č. 1510, který má poněkud větší plody.


OPÁL

Velmi raná slíva, zraje 45 dnů před odrůdou Domácí velkoplodá. Doba začátku kvetení velmi raná až raná. Vzrůstnost střední až silná, koruna středně hustá, postavení jednoletého výhonu polovzpřímené. Plod středně velký až velký, z bočního pohledu elipsovitý, z čelního nesouměrný. Základní barva slupky po odstranění ojínění světle fialová. Dužnina žlutá, měkká, středně až velmi šťavnatá. Pecka z bočního pohledu široce elipsovitá, z čelního elipsovitá, k dužnině částečně přilnavá.


STANLEY

Původ: Pološvestka - byla vyšlechtěna křížením odrůd Agenská x Grand Duke v USA na počátku 20. století.
Vlastnosti stromu: Růst je středně silný, v plné plodnosti jen slabší. Koruna je vysoce pyramidální, řidší, později často pohárovitého tvaru. Plodonosný obrost je dosti četný. Stromy kvetou raně a jsou samosprašné. Jsou dobrými opylovači.
Vlastnosti plodu: Plod je velký, podlouhlý, k oběma koncům zúžený (průměrná hmotnost se pohybuje nejčastěji v rozmezí 30-40 g). Slupka je pevná, má barvu fialově modrou se světle modrým ojíněním. Je pevná a má nakyslou chuť. Stopka je středně dlouhá. Dužnina je zelenožlutá, někdy mírně načervenalá, v průměru středně pevná a šťavnatá. Při přezrání dužnina rychleji měkne. Chuť je navinule sladká, mírně aromatická jen v teplých oblastech a při dobrém vyzrání, v průměru dobrá. Při nedostatečném vyzrání plodů je chuť méně uspokojivá. Odlučitelnost dužniny od pecky je většinou dobrá.
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Je raná, pravidelná a v průměru velmi vysoká.
Odolnost: Odrůda patří mezi tolerantní kultivary k šarce. Stromy jsou odolné vůči zimním mrazům, květy středně odolávají pozdním jarním mrazíkům. Plody jsou citlivější k moniliové hnilobě.
Tvar a podnož: Vhodné jsou kmenné tvary i zákrsky na myrobalánu. Pro nízké tvary lze doporučit podnož St. Julien A.
Doba zrání: Sklízí se koncem srpna nebo začátkem září.
Celkové zhodnocení: Jedná se o spolehlivě úrodnou pološvestku s tolerancí vůči virové šarce. Ve správné zralosti jsou plody vhodné pro přímý konzum. Jinak jsou velmi vhodné pro zmrazování a běžné kuchyňské zpracování.


VALJEVKA

Pozdní pološvestka, zraje 5 dnů před odrůdou Domácí velkoplodá. Doba začátku kvetení raná. Vzrůstnost střední až silná, koruna středně hustá až hustá, postavení jednoletého výhonu polovzpřímené až horizontální. Plod velký, z bočního pohledu vejčitý, z čelního nesouměrný. Základní barva slupky po odstranění ojínění tmavě modrá. Dužnina žlutavě zelená, tuhá, středně šťavnatá. Pecka z bočního i čelního pohledu úzce elipsovitá, k dužnině nepřilnavá.


VLAŠKA

Původ: Jedná se o starou odrůdu švestky, neznámého původu, která se k nám rozšířila z jižní Evropy.
Vlastnosti stromu: Růst je zpočátku silný, po vstupu do plodnosti střední. . Koruna je široce rozložitá, později převislá. Plodonosný obrost je delší. Stromy kvetou středně pozdně (před Domácí švestkou) a jsou jen částečně samosprašné. Jako opylovače jsou nejčastěji doporučovány Domácí švestka a Wangenheimova.
Vlastnosti plodu: Je pomologického typu švestka. Jsou středně velké (průměrná hmotnost kolísá mezi 26 a 37 g). Tvar je oválně vejčitý, poněkud k jedné straně šikmo skosený. Slupka je pevná, má tmavě fialově modrou barvu, která je překryta intenzivním ojíněním. Stopka je středně dlouhá. Dužnina je zelenavě žlutá až zlatožlutá, tuhá, šťavnatá a je dobře odlučitelná od pecky. Chuť je navinule sladká, příjemně aromatická, výborná. Je považována za nejchutnější odrůdu slivoní.
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Je středně raná, pravidelná, avšak ne příliš vysoká. Stromy lépe plodí na vegetativních podnožích než na semenáčích myrobalánu.
Odolnost: Stromy jsou odolnější na zimní i jarní mrazy. Vůči šarce jsou citlivé. Bývají silně napadávány pilatkou i obalečem. Odolnost proti moniliové hnilobě plodů je větší.
Tvar a podnož: Vhodné jsou kmenné tvary na semenáčích Wangenheimovy švestky nebo zákrsky na St, Julien.. Stromy se snadno tvarují do tvaru vřeten.
Doba zrání: Sklízí se koncem srpna a v první polovině září asi týden až 10 dní před Domácí švestkou.
Celkové zhodnocení: Jedná se o mimořádně kvalitní pravou švestku, která je však pěstitelsky velmi náročná. Nelze ji pěstovat v oblastech a na stanovištích zamořených virovou šarkou. Kromě toho podmínkou úspěchu je zvládnutí ochrany proti pilatce a proti obaleči. Plody jsou velmi vhodné jak pro přímý konzum, tak i pro všechny způsoby zpracování, včetně zmrazování. Vynikající je i pro sušení.


TĚCHOBUZICKÁ

V řízení o registraci byla vedena pod označením TE-I/9. Středně raná až  pozdní švestka, zraje 12 dnů před odrůdou Domácí velkoplodá. Doba začátku  kvetení raná. Vzrůstnost střední, koruna řídká až středně hustá, postavení  jednoletého výhonu horizontální. Plod malý až středně velký, z bočního  pohledu elipsovitý, z čelního nesouměrný. Základní barva slupky po  odstranění ojínění tmavě modrá. Dužnina žlutavě zelená, tuhá, středně  šťavnatá. Pecka z bočního pohledu široce elipsovitá, z čelního úzce  elipsovitá, k dužnině nepřilnavá.


TULEU GRAS

Původ: Odrůda vznikla na začátku 20. století v Rumunsku jako náhodný semenáč. Jedná se o švestku
Vlastnosti stromu: Růst je středně silný. Koruny jsou nejčastěji pyramidální nebo vysoce kulovité, větve rostou dosti nepravidelně. Jsou dosti křehké, snadno se lámou. Stromy kvetou středně pozdně a jsou cizosprašné. Jako opylovači se osvědčily Stanley, Althanova renklóda, Anna Späth a Vlaška.
Vlastnosti plodu: Pomologicky patří k pravým švestkám. Je střední velikosti (průměrná hmotnost se pohybuje v rozmezí 24-32 g). Tvar je oválný, horní část plodu je nejčastěji tupě zakončena. Slupka má barvu tmavě fialově modrou až modročernou s jemným ojíněním. Dužnina bývá žlutozelená až zelenožlutá s odstínem do růžova, středně šťavnatá. Chuť je navinule sladká, harmonická, velmi dobrá. Odlučitelnost dužniny od pecky je rovněž velmi dobrá.
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Je středně raná, středně pravidelná a v průměru vysoká.
Odolnost: Stromy jsou mrazuvzdorné ve dřevě, rovněž dosti odolávají v době květu pozdním jarním mrazíkům. Vůči šarce jsou částečně tolerantní. Houbovými chorobami trpí středně. Odrůda není napadávána štítenkou.
Tvar a podnož: Vhodné jsou kmenné tvary i zákrsky na myrobalánu nebo na St. Julien.
Doba zrání: je podle oblastí v první a druhé dekádě září.
Celkové zhodnocení: Jedná se o kvalitní švestku, které se dobře daří v teplejších polohách a v dobrých půdních podmínkách dostatečně zásobených vláhou. Plody mají univerzální použití.


WANGENHEIMOVA

Původ: Vznikla jako náhodný semenáč v první polovině minulého století v Německu.
Vlastnosti stromu: Růst je zpočátku silný, po vstupu do plodnosti střední. . Koruna je kulovitá až široce kulovitá. Větve bohatě obrůstají krátkým plodonosným obrostem Dobře plodí na jednoletém dřevě. Stromy kvetou středně pozdně a jsou samosprašné. Odrůda je dobrým opylovačem.
Vlastnosti plodu: Je pomologického typu pološvestka. Má střední velikost (průměrná hmotnost kolísá mezi 23 a 35 g). Tvar je oválně vejčitý. Slupka je nakyslá, dosti pevná. Má tmavě modrou barvu, ze zastíněných partií bývá někdy jen červeně fialová. Barva je však kryta výrazným ojíněním. Stopka je kratší až středně dlouhá. Dužnina je zelenavě žlutá, u plně vyzrálých plodů s odstínem do oranžova, středně tuhá, šťavnatá a je většinou dobře odlučitelná od pecky. Chuť je sladce navinulá, málo aromatická z teplých poloh dobrá, z chladnějších poloh jen průměrná.
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Je velmi raná, často příliš vysoká (má sklon k přeplozování).
Odolnost: Stromy jsou odolnější na zimní i jarní mrazy. Citlivost k šarce je větší. Odolnost proti moniliové hnilobě plodů je střední.
Tvar a podnož: Vhodné jsou kmenné tvary na myrobalánu nebo zákrsky na St, Julien.. Stromy se snadno tvarují.
Doba zrání: Sklízí se v druhé a třetí dekádě srpna, asi 10 dní před Domácí švestkou.
Celkové zhodnocení: Jedná se o mrazuvzdornou a úrodnou pološvestku vhodnou i do vyšších poloh, kde Domácí švestky špatně vyzrávají. Řezem stromů a případnou probírkou plodů je nutno zabránit přeplozování, protože jinak jsou plody příliš malé a mají nízkou kvalitu. Plody j sou vhodné jak pro přímý konzum tak i pro kuchyňské zpracování. Jsou však méně vhodné pro průmyslové zpracování.


ZELENÁ RENKLÓDA

Původ: Stará odrůda renlkódy, původem z Francie
Vlastnosti stromu: Růst je zpočátku silný, později střední. vytvářejí vysoce kulovité koruny. Větve velmi dobře obrůstají plodonosným obrostem. Stromy kvetou středně raně, jsou cizosprašné. Vhodnými opylovači jsou Althanova renklóda, Mirabelka nancyská, Oullinská renklóda a Zimmerova. V případě nutnosti lze jako opylovače použít i Vlašku a Domácí švestku, které však kvetou o několik dnů později
Vlastnosti plodu: Plody mají střední velikost (20-30 g), kulovitý tvar a zelenou barvu, která se v plné zralosti mění na zelenožlutou. Dužnina má zelenožlutou barvu, je středně tuhá, šťavnatá, aromatická a dobře se odděluje od pecky. Chuť je příjemně aromatická a sladká.
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Do plodnosti vstupuje středně raně a plodí bohatě a pravidelně.
Odolnost: Květy jsou citlivější na poškození mrazem. Dříve byla pokládána za tolerantní odrůdu vůči šarce. Tento názor vyplynul z toho, že se u ní neprojevují symptomy šarky na plodech. Později se však ukázalo, že stromy napadené šarkou špatně plodí a předčasně hynou.
Tvar a podnož: Vhodné jsou kmenné tvary na tradičních podnožích.
Doba zrání: Sklízí se kolem druhé dekády srpna, před dosažením plné stromové zralosti (ke kompotování).
Celkové zhodnocení: Jedná se o hlavní odrůdu slivoní používanou ke kompotování. Pro odrůdu jsou vhodnější sušší a teplejší oblasti, protože v deštivém počasí při dozrávání plody praskají.


WAZONOWA

Původ: Stará odrůda renklódy, pravděpodobně německého původu
Vlastnosti stromu: Růst je zpočátku silný, později střední. vytváří široce kulovité až rozložité koruny. Větve velmi dobře obrůstají plodonosným obrostem. Stromy kvetou středně pozdně, Odrůda je částečně samosprašná.. Vhodnými opylovači jsou Althanova renklóda, Mirabelka nancyská, Oullinská renklóda a Zimmerova.
Vlastnosti plodu: Plody jsou velmi podobné Zelené renklódě. Jsou střední velikosti (20-30 g), kulovitého tvaru. Mají zelenou barvu, která se v plné zralosti mění na zelenožlutou. Dužnina má zelenožlutou barvu, je středně tuhá, šťavnatá, aromatická a dobře se odděluje od pecky. Chuť je příjemně aromatická a sladká.
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Do plodnosti vstupuje středně raně a plodí hojně a pravidelně.
Odolnost: Květy jsou citlivější na poškození mrazem. Je tolerantní vůči šarce. Plody jsou citlivé na moniliózu.
Tvar a podnož: Vhodné jsou kmenné tvary na tradičních podnožích.
Doba zrání: Sklízí se kolem koncem srpna, asi 10-14 dnů po Zelené renklódě.
Celkové zhodnocení: Jedná se o náhradu za Zelenou renklódu do oblastí a stanovišť kde se silně vyskytuje šarka. V praxi má tato odrůda rovněž význam pro prodloužení sezóny průmyslového zpracování plodů Zelené renklódy. V době deštivého počasí při dozrávání plody praskají a jsou napadávány moniliózou.


ZIMMEROVA

Původ: Vznikla v Bühlu v Německu na přelomu minulého století jako semenáč Domácí švestky z volného sprášení.
Vlastnosti stromu: Růst je středně silný. Koruna je kulovitá, pravidelná, dosti hustá. Plodonosný obrost na větvích je bohatý. Vyžaduje pravidelný prosvětlovací řez, aby se zabránilo vyholování vnitřních partií koruny. Stromy kvetou středně raně a jsou částečně samosprašné. Jako vhodné opylovače jsou doporučovány Anna Späth, Čačanská raná, Ruth Gerstetter, Stanley a Wangenheimova.
Vlastnosti plodu: Pomologicky patří mezi pološvestky. Je střední velikosti (průměrná hmotnost se pohybuje od 23 do 30 g). Tvar je vejčitý, jen nepatrně protáhlý. Stopka je kratší. Slupka je tužší, nakyslá, tmavě modrá až černomodrá, ve stínu někdy načervenalá s výrazným ojíněním. Dužnina je zelenožlutá až žlutá, středně pevná, středně šťavnatá. Chuť je navinule sladká s příjemným aromatem, dobrá. Pecka je menší (1,1 g), oválná. Odlučitelnost dužniny od pecky je celkem vyhovující.
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Je středně pozdní, pravidelná, avšak často jen průměrná. V příznivých klimatických podmínkách však plodí velmi dobře.
Odolnost: Odrůda je středně citlivá vůči šarce. Odolnost proti mrazům je menší. V deštivém období plody trpí moniliózou a často praskají.
Tvar a podnož: Vhodné jsou kmenné tvary na myrobalánu nebo zákrsky na St. Julien.
Doba zrání: Sklízí se v první a druhé dekádě srpna.
Celkové zhodnocení: Odrůda je doporučována pouze do lepších půdních podmínek a příznivějších klimatických oblastí, kde lépe plodí a dosahuje mnohem lepší kvalitu plodů. Plody jsou vhodné pro přímý konzum i pro kuchyňské zpracování.


PODNOŽE

St. Julien A

Původ: podnož byla vyšlechtěna jako klonová selekce žilienky na ŠS East Malling v Anglii.
Habitus a růst: roste středně bujně. Pro množení jsou vhodné řízky zelené i dřevité.
Zelené řízky: zakořenění je 85%, ujmutí po vyškolkování je 81% a výtěžnost podnoží 69%.
Dřevité řízky: ujmutí po vyškolkování je 86% a výtěžnost podnoží 86%. Růst a habitus podnoží ve školce je vyrovnaný. Afinita je 95%. Příznivě ovlivňuje plodnost.
Použití: je vhodná do teplejších oblastí s dostatkem vláhy, sucho nesnáší.