MALINÍK

ADA

Mailiník - ADA

(středně raná remontantní - dvakrát plodící odrůda)
Původ a rozšíření: Vznikla křížením odrůd Newbourgh x Rubín bulharský x Ljulin v roku 1987 ve Výskumnom ústave ovocných a okrasných drevín a.s. Bojnice. Do LRO byla zařazena v roku 1997.
Vlastnosti rostliny: Vytváří nižší až středně vysoké vzpřímené kompaktní keře. Výhony jsou středně silné, vzpřímeně rostoucí, purpurově hnědé, hladké. Tvorba jednoletých výhonů je bohatá, dostatečně zabezpečuje vysokou úrodu i reprodukci rostliny. Listy jsou středně velké, převážně trojčetné, ploché, světle zelené, bočné i vrcholové lístky jsou oválné až podlouhlé oválné, bez výraznějších laloků, mírně se dotýkají. Mezi žilnatinou jsou mírně zvlněné, okraje jsou jemně zoubkované. Květ je středně velký, pětičetný. Květy jsou umístěné na středně dlouhém obrostu po celé délce výhonu. Odrůda kvete na dvojletých i jednoletých výhonech v jednom vegetačním období.
Opylovací poměry: Při příznivých klimatických podmínkách dosahuje vysoký stupeň samoopylení.
Znaky a vlastnosti plodu: Plody jsou středně velké až větší, podlouhle kuželovité, středně červené, mírně lesklé , s pravidelnými pecičkami velmi dobré soudržnosti, vyrovnané v tvaru i velikosti. Mají pevnou konzistenci, od lůžka se oddělují lehce. Chuť je nasládlá mírně aromatická. Na jednoletých výhonech plody začínají dozrávat středně raně - v třetí dekádě srpna (asi 3 dni po odrůdě Ljulin), až do poloviny října. Jsou vhodné jako atraktivní stolové ovoce mimo hlavní sezóny malin, i na zpracování, zvlášť na mrazení , přičemž si dobře uchovávají tvar i vzhled.
Pěstitelské vlastnosti: Odrůda je vhodná pro pěstování ve všech ovocnářských oblastech s propustnými půdami dobře zásobenými humusem i vláhou. Pro vyšší polohy s brzkým nástupem podzimních mrazů je méně vhodná z důvodu dlouhého sběrového období úrody z jednoletých výhonů. Nevyžaduje oporu. Odrůda je určená na pěstování pro úrodu plodů na jednoletých výhonech, co vyžaduje speciální řez - odstranění všech výhonů u zemi po ukončení podzimního sběru. Není zvlášť citlivá na poškození rodících výhonů hubovými chorobami.
Celkové hodnocení: Remontantní odrůda s vysokou úrodou velkých atraktivních plodů na jednoletých výhonech běžného roku, vhodná pro velkovýrobu s možností maximální mechanizace pracovních operací (řez, sběr plodů) , i pro zahrádkáře. Převážná část plodů podzimní úrody dozrává do konce září. Odrůda není je zvlášť náchylná na poškození výhonů houbovými chorobami.


MÁJA

Odrůda vznikla kombinačním křížením odrůd Vislucha a NŠ 68-11 na šlechtitelské stanici ve Velkých Losinách. Do sortimentu byla zařazena v roce 1992.
Keř: je středně vzrůstný, prýty jsou středně silné, vzpřímené se skloněnými konci. Spodní část prýtu je poseta drobnými ostny. Barva prýtu je světle hnědá. Jednoleté výhony jsou střední síly vzpřímené, dosahují výšky cca 150cm. Pro pěstování nevyžaduje drátěnku.
List: tří až pětičetný mírně vydutý, listová čepel je okrouhlého tvaru s krátkou špičkou. Barva je leskle tmavě zelená.
Plod: má kuželovitý tvar. Lůžko je špičatě kuželovité, barva plodu je jasně červená až tmavě červená. Barva šťávy je světle červená. Plod je pevný, střední velikosti, dobře oddělitelný od lůžka. Chuť je slabě navinulá, aromatická s výraznou vůní po lesních malinách. Dozrává v druhé dekádě července.
Celkové hodnocení: jedná se o klasickou odrůdu plodící na dvouletém dřevě. Plodnost je střední, plody jsou střední velikosti. Odrůda není náchylná k houbovým chorobám ani suchu. Nemá problémy při přezimování. Její předností je dostatečná tvorba odnoží, dobrý zdravotní stav, plasticita k pěstebním podmínkám a velmi výrazná, aromatická chuť plodů.


MEDEA

Maliník - MEDEA

(raná remontantní - dvakrát plodící odrůda)
Původ a rozšíření: Vznikla křížením odrůd Newbourgh x Rubín bulharský x Ljulin v roku 1987 ve Výskumnom ústave ovocných a okrasných drevín a.s. Bojnice. Do LRO byla zařazená v roku 1997
Vlastnosti rostliny: Vytváří středně vysoké až vyšší vzpřímené keře. Výhony jsou tenčí až středně silné, vzpřímeně rostoucí, později v horní třetině mírně ohnuté, hnědé až červenohnědé, hladké. Tvorba jednoletých výhonů je bohatá, dostatečně zabezpečující vysokou úrodu i reprodukci rostliny. Listy jsou středně velké, převážně trojčetné, vyduté, tmavě zelené, bočné lístky jsou široce oválné až srdcovité s výrazným zašpičatěním, bez výraznějších laloků, dotýkají se. Mezi žilnatinou jsou výrazně zvlněné, okraje jsou jemně zoubkované. Květ je středně velký, pětičetný, obojpohlavní. Květy jsou umístěné na středně dlouhém obrostu po celé délce výhonu.
Odrůda kvete na dvojletých i jednoletých výhonech během jednoho vegetačního období.
Opylovací poměry: Při příznivých klimatických podmínkách dosahuje vysoký stupeň samoopylení.
Znaky a vlastnosti plodu: Plody jsou velké, protáhle kuželovité, tmavě červené, mírně lesklé, s pravidelnými pecičkami velmi dobré soudržnosti, vyrovnané ve tvaru i velkosti. Mají pevnou konzistenci, od lůžka se oddělují lehce. Jsou atraktivní, šťavnaté, velmi dobré chuti s výrazným aromem. Na jednoletých výhonech plody začínají dozrávat středně raně - v třetí dekádě srpna ( 3 dni před odrůdou Ljulin), a zrají až do poloviny října. Jsou vhodné jako atraktivní stolní ovoce mimo hlavní sezónu malin, i na zpracování, zvlášť na mrazení, přičemž si dobře uchovávají tvar i vzhled.
Pěstitelské vlastnosti: Odrůda je vhodná pro pěstování ve všech ovocnářských oblastech s propustnými půdami dobře zásobenými humusem i vláhou. Pro vyšší polohy s brzkým nástupem podzimních mrazů je méně vhodná z důvodu dlouhého sběrového období úrody z jednoletých výhonů. Nevyžaduje oporu. Odrůda je určená na pěstování pro úrodu plodů na jednoletých výhonech, co vyžaduje speciální řez - odstranění všech výhonů u zemi po ukončení podzimního sběru.
Celkové hodnocení: Remontantní odrůda s vysokou úrodou velkých atraktivních plodů na jednoletých výhonech běžného roku, vhodná pro velkovýrobu s možností maximální mechanizace pracovních operací (řez, sběr plodů), i pro zahrádkáře. Převážná část plodů podzimní úrody dozrává do konce září. Odrůda není náchylná na poškození výhonů houbovými chorobami.


RUBÍN ( syn. Rubín bulharský)

Původ: Bulharsko, u nás odrůda povolena v roce 1977.
Požadavky: vyhovují jí půdy propustnější, s dostatečnou zásobou vláhy, nesnáší zamokřená stanoviště a mrazové kotliny, stejně jako ostatní odrůdy maliníku. Na klima zvláštní nároky nemá.
Růst: dvouleté plodící výhony jsou dlouhé, vzpřímené, se středně hustým obrostem.
Plodnost: velmi dobrá, pravidelná.
Plody: větší, kuželovité, sytější červené barvy a navinulé aromatické chuti. Mají sklon k přezrávání, proto musí být sklizeny v dvoudenních intervalech. Jsou vhodné k všestrannému zpracování.
Zrání: do 1. sběru v 1. dekádě července, postupnými sběry se sklízí 2 týdny.
Zdravotní stav: je středně odolná k houbovým chorobám, které způsobují odumírání dvouletých výhonů před sklizní.


CANBY

Původ: USA, povolena v roce 1991.
Požadavky: vyhovují jí půdy propustnější s dostatečnou zásobou vláhy. Nesnáší zamokřená stanoviště a mrazové kotliny, stejně jako ostatní odrůdy. Na klima zvláštní nároky nemá.
Růst: dvouleté výhony jsou středně dlouhé, vzpřímené s řidším obrostem.
Plodnost: velmi dobrá, pravidelná.
Plody: středně velké, sytě červené, kuželovitého tvaru, pevnější. Jsou vhodné pro náročnější výrobky (kompoty, mražení ). Chuť je navinulá, aromatická.
Zrání: do 1.sběru na konci 1. dekády července, přibližně 2 dny po odrůdě ZEVA II a Granát.
Zdravotní stav: je odolnější k houbovitým chorobám výhonů.


GATINEAU

Původ: Kanada, u nás odrůda povolena v roce 1978.
Požadavky: vyhovují jí půdy propustnější, s dostatečnou zásobou vody a teplejší oblasti, kde nedochází k mrazovému poškození ve dřevě v zimě.
Růst: dvouleté plodící výhony jsou středně dlouhé, vzpřímené, obrost je řidší.
Plodnost: velmi dobrá, pravidelná.
Plody: středně velké, kuželovité, sytě červené, lesklé, měkčí, velmi šťavnaté. Chuť je navinulá, aromatická. Používají se převážně na výrobu šťáv.
Zrání: do 1. sběru raně, už ve 3. dekádě června. Je nejranější odrůdou sortimentu. Sklizňové období je 2 týdny.
Zdravotní stav: je středně odolná vůči houbovým chorobám výhonů.


GRANÁT

Původ: ČR, odrůda byla povolena v roce 1982.
Požadavky: vyhovují jí půdy propustnější, s dostatečnou zásobou vláhy. Na klima zvláštní nároky nemá.
Růst: dvouleté plodící výhony jsou dlouhé, vzpřímené, se středně hustým obrostem.
Plodnost: velmi dobrá, pravidelná.
Plody: velké, kuželovité, jasně červené barvy, s chutí navinulou, sladší, aromatickou. Jsou vhodné k všestrannému použití.
Zrání: do 1. sběru na konci 1. dekády července. Sklízí se 2 týdny.
Zdravotní stav: je středně odolná k houbovým chorobám, které vyvolávají odumírání dvouletých výhonů před sklizní.


LLOYD GEORGE

Původ: Anglie, odrůda byla zapsána do Listiny povolených odrůd v roce 1954.
Požadavky: potřebuje propustnější půdy dobře zásobené vodou a teplejší oblasti, kde není poškozována mrazem ve dřevě v zimě. Předpokladem dobrých výnosů je zdravý výsadbový materiál prostý mykoplazmóz.
Růst: plodné výhony jsou středně dlouhé, vzrůstné s řidším obrostem.
Plodnost: velmi dobrá a pravidelná na zdřevnatělých dvouletých výhonech. V našich oblastech je plodnost na letorostech jen ojedinělá a nízká.
Plody: velké, delšího kuželovitého tvaru, sytě červené, se sklonem k přezrávání, obdobně jako Bulharský rubín. Chuť je navinulá, velmi aromatická. Plody mají všestranné použití.
Zrání: do 1.sběru v 1. dekádě července. Postupnými sběry se sklízí 2 týdny.
Zdravotní stav: je středně odolná vůči houbovým chorobám výhonů.


HERITAGE

Původ: USA, u nás povolená v roce 1992
Požadavky: jako ostatní maliníky potřebuje propustnější půdy a dobrou zásobu vláhy v půdě. Spolehlivě plodí v teplejších chráněných oblastech. Doporučuje se zvláště včasné odstranění odplozených výhonů. Osvědčila se doplňková závlaha v létě.
Růst: plodící letorosty jsou středně dlouhé, slabší, vzpřímené, mají řidší obrost.
Plodnost: velmi dobrá, pravidelná, na letorostech vyšší, s většími plody než na vyzrálých výhonech. Odrůda se pěstuje ke sklizni z mladých letorostů.
Plody: větší, sytě červené, pevnější, s chutí navinulou, aromatickou. Používá se převážně jako stolní dezertní ovoce.
Zrání: první sběr v 1. dekádě září. Sklizňové období končí v polovině října.
Zdravotní stav: je náchylnější ke komplexu houbových chorob výhonů.


VETEN

Původ: Norsko, v České republice odrůda povolena v roce 1989.
Požadavky: vyhovují jí půdy propustnější, s dostatečnou zásobou vláhy. Na klima zvláštní nároky nemá. Nutný je postřik proti houbovým chorobám plodících výhonů.
Růst: dvouleté plodící výhony jsou delší, vzpřímené s řidším obrostem.
Plodnost: velmi dobrá.
Plody: velké i velmi velké, sytě červené, pevnější, použitelné na nejnáročnější výrobky (kompoty, mražení). Chuť je navinulá, aromatická.
Zrání: do 1. sběru na konci 1. dekády července. Sklízí se 2 týdny.
Zdravotní stav: je náchylná ke komplexu houbových chorob výhonů.


ZEVA II

Původ: Švýcarsko, u nás povolena v roce 1978.
Požadavky: potřebuje propustnější půdy dobře zásobené vodou a teplejší oblasti, kde není poškozována mrazem ve dřevě v zimě. Nezbytné je pěstovat ji na podpěrných drátěnkách a ošetřovat chemicky proti houbovým chorobám výhonů.
Růst: dvouleté plodící výhony jsou polorozložité, středně dlouhé. Obrost je delší, středně hustý.
Plodnost: velmi dobrá.
Plody: velké,kulovitého tvaru, sytě červené, pevnější. Jsou určeny pro nejnáročnější výrobky (mražení, kompot). Chuť je navinulá, velmi aromatická.
Zrání: k 1. sběru na konci 1. dekády července. Sklízí se 14 - 18 dnů.
Zdravotní stav: je náchylná ke komplexu houbových chorob, jež vyvolávají odumírání dvouletých výhonů před sklizní.


LJULIN

Původ: pochází z Bulharska, křížením (´Newburgh´x´Rubín bulharský´) x ´Zeva´, registrována v roce 1992.
Habitus a růst: keř je vzpřímený, středně vysoký, se středně silnými, slabě až středně trnitými výhony a krátkými internodiemi.
Plod: je středně velký, protáhle tupě kuželovitý, středně červený, slabě až středně lesklý, středně pevný až pevný. Chuť je navinulá, aromatická.
Plodnost: je vyšší a pravidelná, plodí na jednoletých polodřevnatých výhonech.
Zraní: koncem léta. 1. sběr nastává koncem srpna, současně s odrůdou ´Heritage´. Sběrové období trvá 60 dní, což je dvojnásobek v porovnání s odrůdami plodícími na dvouletém dřevě.
Zdravotní stav: odrůda není napadána houbovými chorobami a bejlomorkou malinovou.

 OSTRUŽINÍK

THORNFREE

Původ: USA, odrůda u nás povolena v roce 1989.
Požadavky: potřebuje propustnější půdy, dobře zásobené živinami a vláhou, teplejší chráněné polohy bez výskytu zimních teplot nižších než -20 °C. Je nutné pěstovat ji na podpěrné drátěnce a v aridních oblastech doplňkově zavlažovat.
Růst: v mladší výsadbě velmi silný, později pomalejší. Keře mají velmi dlouhé výhony (až 2,5 m délky). Jako dvouleté mají hustší beztrnný obrost.
Plodnost: bez mrazového poškození ve dřevě vysoká.
Plody: veliké, základního tvaru tupě kuželovitého, černofialové, lesklé. Sklízím se s plodovým lůžkem. Mají všestranné použití. Chuť je sladkokyselá, aromatická.
Zrání: do 1. sběru ve druhé polovině srpna. Postupnými sběry se sklízí 3 týdny.
Zdravotní stav: výhony jsou odolné k houbovým chorobám. Ve vlhčích ročnících jsou plody poškozovány plísní šedou.
Opylování: odrůda je samosprašná.


WILSONŮV RANÝ

Původ: USA, u nás odrůda povolena v roce 1959.
Požadavky: potřebuje hlubší humózní půdy dobře zásobené živinami a vláhou. Na klima nijak náročná není, nezmrzá ve dřevě. Pěstuje se na podpěrných drátěnkách. Před sklizní potřebuje průklest. Po sklizni se odstraňují výhony.
Růst: velmi silný po celou vegetaci. Výhony v keři jsou silné a obrost hustý. Jsou pokryty trny.
Plodnost: vyšší, pravidelná.
Plody: středně velké, tupě kuželovité, černé, lesklé, pevnější. K všestrannému použití, s chutí sladší, slabě aromatickou.
Zrání: do 1. sběru ve 2. dekádě července. Plody dozrávají stejnoměrně a nepřezrávají. Sklízí se 12 - 14 dnů.
Zdravotní stav: výhony jsou odolné k houbovým chorobám, plody nejsou napadány plísní šedou.
Opylování: odrůda je samosprašná.